Pomohou regionům částečné úvazky?

Redakce DOM, čtk
14. 1. 2006 10:00
Praha - Premiér Jiří Paroubek chce snížit vysokou nezaměstnanost v postižených regionech částečnými úvazky. Ekonomové však podobným projektům příliš nevěří. Uvnitř: AUDIO.

Zaměstnaní lidé, kteří si dobrovolně zkrátí úvazek na polovinu a vedle toho budou pracovat v neziskové organizaci, zemědělství nebo se budou vzdělávat, by podle něj měli dostat od státu měsíční příspěvek přes dva tisíce korun.

"Programy se zatím týkají Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje," uvedl premiér.

5 milionů na "pobídky"

Na programy chce vláda uvolnit pět milionů korun. Slibuje si od toho, že by díky nim mohlo letos najít práci na půl úvazku 500
až 600 nezaměstnaných.

Projekty by měly začít v prvním pololetí a v případě úspěchu je chce vláda od příštího roku rozšířit do celé země. V tom případě by prý počet nových míst mohl stoupnout na několik tisíc.

"V částečných úvazcích se objevuje velká šance, jak v Česku snižovat počet lidí bez práce," soudí premiér. "Částečné úvazky by navíc mohly částečně vyřešit problém chybějících zaměstnanců tam, kde dříve byla civilní služba."

Zatím je využívá pouze přes tři procenta Čechů, zatímco v EU je to průměrně pětkrát až šestkrát více. A například v Nizozemsku či Dánsku, kde jsou poloviční úvazky běžné, se míra nezaměstnanosti pohybuje mezi čtyřmi a šesti procenty.

Málo efektivní krok

Ekonomové si ovšem nejsou zdaleka tak jistí - jako Paroubek, že by projekt úvazků mohl mít výrazný efekt.

"Paroubek tím ukazuje, že nezná základy ekonomie práce. Podobné nápady byly zkoušeny v různých místech na světě a nikde nefungovaly, protože nerespektují základní ekonomické zákony nabídky a poptávky," řekl ekonom PPF Pavel Kohout.

I pro špatně placené lidi nebude podle expertů výhodné vzdát se poloviny příjmu kvůli částce 2210 Kč a možnosti přivydělat si například v nemocnici nebo pěstováním nějakých plodin. Také pro firmy je prý zaměstnávání lidí na menší úvazek nevýhodné.

Za poloviční úvazky sice od úřadu práce dostanou dvakrát tolik než za jeden celý úvazek, zaměstnávat lidi na málo hodin se jim však nevyplatí kvůli administrativním nákladům a nepříznivé legislativě.

Podle Daniela Münicha z ekonomického institutu Cerge-EI se navíc zvýší náklady státu. "Lidé začnou hledat způsob, jak příspěvek získat, aniž se reálně něco změní. Proto se bude muset zavést i dodatečný systém kontroly a administrativy," řekl.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy