Pomohli mimozemšťané, komentuje Novotný způsob, jakým se zbavili autovraků v ulicích

Václav Junek
18. 3. 2019 19:37
Občané pražských Řeporyjí našli vlastní způsob, jak se vypořádat s překážejícími nepojízdnými vozy, v jejichž odtažení brání obci zákon. V noci se vydali do ulic a přemístili je do silnice tak, aby bránily v průjezdu. Pak zavolali policii, která je odtáhla, nebo je odstranili sami majitelé aut, kteří se k nim měsíce nehlásili. Na "úklid" vraků upozornil sám starosta Řeporyjí Pavel Novotný, ale podíl na akci popřel. Jde totiž o nezákonné nakládání s cizím majetkem.
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný | Foto: DVTV

"V noci na sobotu došlo k nevysvětlené sérii paranormálních jevů, během kterých se čtyři vraky vydaly na pouť vzduchem a ucpaly komunikace tak, že jen díky akceschopnosti Městské policie a Policie České republiky jsem se nemusel uchýlit ke krizovému řízení," napsal na svůj facebookový profil starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

Místní obyvatelé tak našli kontroverzní způsob, jak se zbavit nepojízdných aut, která akorát zabírají parkovací místa. Kvůli současnému znění zákona je však není možné odtáhnout až do chvíle, dokud nesplňují podmínky prohlášení za autovrak. "Než ale policie něco uzná za autovrak, dostaneme se do Hvězdných válek," tvrdí Novotný.

Stávající legislativa udává, že pokud má být auto prohlášeno za vrak, musí vykazovat zjevnou nezpůsobilost k provozu. Tím se rozumí vozy, které jsou od základu ohořelé, chybí jim motor nebo značná část karoserie. Na vozy, které tyto podmínky nesplňují, ale na první pohled už roky na silnici nestály, se zákon nevztahuje. Města a obce je tak musí nechat tam, kde jsou.

"Mám uklizeno"

Podle Novotného se však občané odmítli smířit s tím, že něco nejde, a vzali situaci do vlastních rukou. Skupina lidí v pátek v noci vyšla do ulic a nepojízdné vozy přesunula tak, aby překážely v průjezdu jiným vozidlům. Jakmile tak učinili, zavolali policii. V situaci, kdy brání auto průjezdu sanitkám či hasičům, už totiž policie jednat může.

"Za současných zákonných norem je jedinou možností občana vrak prostě popadnout v deseti lidech, postavit ho do silnice a zavolat policii. Obec se auta nesmí ani dotknout," komentoval současný stav pro Aktuálně.cz Novotný. Připomněl, že na vládě leží už rok a půl novela, která má děravý zákon upravit.

Nicméně sám se od iniciátorů akce distancoval s tím, že šlo nejspíše o vandaly či o mimozemšťany. Na konci svého příspěvku na Facebooku si však mne ruce s tím, že "má uklizeno". "Domníváme se, že to byli mimozemšťané, protože ta auta levitovala. Musím říct, že to pro mě proběhlo velmi na úrovni. Jakmile se ty vraky přemístily, hned byla volána policie. Mělo to mimořádný efekt. Někteří majitelé se přiznali ke svým vrakům a slíbili je odklidit," libuje si starosta.

Není to řešení

Místní městská policie pro Aktuálně.cz uvedla, že první podobný případ řešila už zhruba před 10 dny, kdy zasahovala u opuštěného vozidla stojícího v křižovatce v Krteňské ulici v Řeporyjích. Strážník nechal vůz odtáhnout. V následujících dnech policie zaznamenala další oznámení na vozy stojící v komunikacích.

"Ani v jednom z těchto případů strážník nevyhodnotil zákonnou podmínku pro odtah vozidla ze strany městské policie. Městská policie o těchto případech informovala jak příslušný správní orgán, tak Policii ČR, která má více pravomocí pro odtah vozidla, než mají strážníci," sdělila redakci Aktuálně.cz vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová.

Strážníci podle Seifertové pojali podezření, že s cizími vozy nejspíše někdo manipuloval neoprávněně. "Přestože chápeme nespokojenost veřejnosti s ohledem na dlouhodobě odstavená vozidla, není svépomocné přemisťování těchto vozidel řešením. Navíc může způsobit daleko závažnější následky. Jediným správným krokem je změna legislativy," dodala Seifertová.

Rozhovor s Pavlem Novotným v DVTV:

V Řeporyjích vědí, že jsem pako a že přicházím ze showbyznysu, chtějí, abych je zastupoval já, přestanu ukazovat zadek i kouřit trávu před hospodou | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Biden ujistil Putina, že USA a spojenci zareagují na případnou vojenskou eskalaci mezi Ruskem a Ukrajinou tvrdými ekonomickými opatřeními

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy