Toufarova ulice v Řeporyjích bude připomínat umučeného kněze, rozhodla Praha

ČTK ČTK
11. 3. 2019 14:10
Ulice v pražských Řeporyjích ponese jméno umučeného faráře Josefa Toufara. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí schválila rada hlavního města. Státní bezpečnost Toufara obvinila ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, kdy se v tamním kostele několikrát pohnul kříž na oltáři. Od dodnes neobjasněné události v kostele Nanebevzetí Panny Marie letos uplyne 70 let, od smrti kněze 25. února uplynulo 69 let.
Kněze Toufara připomíná také památník na budově bývalého sanatoria, kde zemřel.
Kněze Toufara připomíná také památník na budově bývalého sanatoria, kde zemřel. | Foto: Vojtěch Marek

"Název po zavražděném číhošťském faráři Josefu Toufarovi navrhla místopisná komise ve spolupráci s městskou částí s přihlédnutím k sedmdesátému výročí této tragické události," píše se v materiálu.

Ulice Toufarova bude pojmenována ulice, která je kolmá k ulici U Řepory. V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Událost se prý později opakovala. Vládnoucí komunistický režim toho využil k útoku na katolickou církev. Toufar byl zatčen 28. ledna 1950. Zemřel v pražské nemocnici, kam byl z Valdic převezen ve zbědovaném stavu po krutém mučení, bylo mu 47 let.

Materiál, který v pondělí schválila rada, se zabývá také pojmenováním dalších ulic v hlavním městě. V Praze 4 bude nově ulice pojmenovaná po Heleně Kočvarové, zakladatelce nadace na podporu potřebných, z jejíž pozůstalosti bylo financováno vybudování paliativního centra Cesta domů. Nová ulice na Zličíně bude nově Želetická. Další čtyři ulice budou kvůli nové výstavbě prodlouženy, je to ulice U Řepory v Řeporyjích a ulice Horkého, Pacholíkova a Na Komořsku v Modřanech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy