reklama
 
 

Známe dohodu Babiše s Hamáčkem: Když odsouzený premiér sám neodstoupí, koalice padá

Aktualizováno 11. 5. 2018 8:32
Sociální demokraté původně odmítali i účast ve vládě s trestně stíhanou osobou, později tuto možnost připustili výměnou za ministerstvo vnitra.

Praha - Koaliční dohoda mezi ANO a ČSSD neobsahuje ustanovení, že člen vlády v případě prvoinstančního odsouzení automaticky odstoupí. Vyplývá to z principů koaliční spolupráce, které strany rozeslaly ve čtvrtek svým významným členům a jež má Aktuálně.cz k dispozici. Poslední bod dokumentu je formulován opatrněji, než jak původně požadovali sociální demokraté.

"V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti," stojí v dokumentu.

Sociální demokraté původně odmítali i účast ve vládě s trestně stíhanou osobou, později tuto možnost připustili výměnou za ministerstvo vnitra. Požadavek, aby člen vlády v případě prvoinstančního odsouzení automaticky odstoupil, důrazně odmítl předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, který je obviněný z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Text dohody také neobsahuje výslovnou pojistku, že hnutí ANO nebude v případě potřeby schvalovat zákony, s nimiž by nesouhlasila ČSSD, s pomocí komunistů a SPD. Strany se však dohodly, že ty nejdůležitější normy budou schvalovat jen na základě koaličně dohodnutých vládních návrhů.

Kromě rozpočtu, daňových, volebních či ústavních zákonů tato pojistka platí i pro zásahy do fungování veřejnoprávních médií. Shoda mezi koaličními stranami musí panovat i v případě rozhodnutí týkajících se obranné a zahraniční politiky státu.

Za koaličně dohodnutý navíc strany považují jen takový návrh, který podpoří nadpoloviční většina ministrů z každé koaliční strany.

ANO a ČSSD se zároveň zavazují, že v případě návrhů, které nevzejdou z koaliční dílny, budou jejich případnou podporu nejprve projednávat předsedové koaličních poslaneckých klubů. "Podmínkou pro jejich podporu bude dohoda smluvních stran. Nebude-li dohodnuto jinak, budou koaliční kluby při hlasování respektovat stanovisko vlády," stojí v dohodě.

V případě, kdy se strany nedohodnou na řešení případného koaličního sporu a všech pět ministrů za ČSSD podá demisi, musí do sedmi dnů podat demisi za celou vládu i premiér, stojí v dohodě.

Šéf ČSSD Jan Hamáček ve čtvrtek Hospodářským novinám řekl, že dohodu považuje za dobrou. "Od začátku jsme chtěli pojistky, že ČSSD nebude hrát roli fíkového listu a že účelem ANO není pouze získat s pomocí ČSSD důvěru, a potom sociální demokracii obcházet. Řešení, aby ČSSD nebyla obcházena, je tam zajištěno tím, že pokud sociálnědemokratičtí ministři podají demisi, tak do sedmi dnů padá celá vláda," řekl šéf ČSSD.

autoři: Kateřina Frouzová, Michael Švec | 10. 5. 2018 19:04

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama