Známe dohodu Babiše s Hamáčkem: Když odsouzený premiér sám neodstoupí, koalice padá

Kateřina Frouzová Michael Švec Kateřina Frouzová, Michael Švec
Aktualizováno 11. 5. 2018 8:32
Sociální demokraté původně odmítali i účast ve vládě s trestně stíhanou osobou, později tuto možnost připustili výměnou za ministerstvo vnitra.
Jan Hamáček a Andrej Babiš
Jan Hamáček a Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Koaliční dohoda mezi ANO a ČSSD neobsahuje ustanovení, že člen vlády v případě prvoinstančního odsouzení automaticky odstoupí. Vyplývá to z principů koaliční spolupráce, které strany rozeslaly ve čtvrtek svým významným členům a jež má Aktuálně.cz k dispozici. Poslední bod dokumentu je formulován opatrněji, než jak původně požadovali sociální demokraté.

"V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti," stojí v dokumentu.

Sociální demokraté původně odmítali i účast ve vládě s trestně stíhanou osobou, později tuto možnost připustili výměnou za ministerstvo vnitra. Požadavek, aby člen vlády v případě prvoinstančního odsouzení automaticky odstoupil, důrazně odmítl předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, který je obviněný z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Text dohody také neobsahuje výslovnou pojistku, že hnutí ANO nebude v případě potřeby schvalovat zákony, s nimiž by nesouhlasila ČSSD, s pomocí komunistů a SPD. Strany se však dohodly, že ty nejdůležitější normy budou schvalovat jen na základě koaličně dohodnutých vládních návrhů.

Kromě rozpočtu, daňových, volebních či ústavních zákonů tato pojistka platí i pro zásahy do fungování veřejnoprávních médií. Shoda mezi koaličními stranami musí panovat i v případě rozhodnutí týkajících se obranné a zahraniční politiky státu.

Za koaličně dohodnutý navíc strany považují jen takový návrh, který podpoří nadpoloviční většina ministrů z každé koaliční strany.

ANO a ČSSD se zároveň zavazují, že v případě návrhů, které nevzejdou z koaliční dílny, budou jejich případnou podporu nejprve projednávat předsedové koaličních poslaneckých klubů. "Podmínkou pro jejich podporu bude dohoda smluvních stran. Nebude-li dohodnuto jinak, budou koaliční kluby při hlasování respektovat stanovisko vlády," stojí v dohodě.

V případě, kdy se strany nedohodnou na řešení případného koaličního sporu a všech pět ministrů za ČSSD podá demisi, musí do sedmi dnů podat demisi za celou vládu i premiér, stojí v dohodě.

Šéf ČSSD Jan Hamáček ve čtvrtek Hospodářským novinám řekl, že dohodu považuje za dobrou. "Od začátku jsme chtěli pojistky, že ČSSD nebude hrát roli fíkového listu a že účelem ANO není pouze získat s pomocí ČSSD důvěru, a potom sociální demokracii obcházet. Řešení, aby ČSSD nebyla obcházena, je tam zajištěno tím, že pokud sociálnědemokratičtí ministři podají demisi, tak do sedmi dnů padá celá vláda," řekl šéf ČSSD.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy