ANO a ČSSD se dohodly na programovém prohlášení vlády. Co v něm je, ale zatím tají

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2018 19:56
S výsledkem chtějí obě uskupení nejprve v pátek seznámit své stranické orgány, proto ho zatím nebudou komentovat.
Hamáček a Babiš
Hamáček a Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vyjednavači ANO a ČSSD se dohodli na textu programového prohlášení jejich společné vlády. Po středečním jednání to řekla mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

S výsledkem chtějí podle ní obě uskupení nejprve v pátek seznámit své stranické orgány, proto ho zatím nebudou komentovat.

K textu koaliční smlouvy dospěli předsedové ANO a ČSSD Andrej Babiš a Jan Hamáček už v pondělí. S Babišem se po jednání ANO s ČSSD sešel také předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana má vládu tolerovat.

Rozdělení ministerstev ani personální obsazení jednotlivých ministerských postů podle mluvčí předmětem jednání nebylo. Podle místopředsedy ANO Richarda Brabce to mají dořešit Babiš s Hamáčkem. Sociálním demokratům by podle dosavadních dohod měla připadnout ministerstva vnitra, zahraničí, kultury, práce a sociálních věcí a zemědělství. Spekulovalo se také o tom, že by ČSSD vyměnila ministerstvo zemědělství za ministerstvo obrany.

V pátek se kvůli dohodě na společné menšinové vládě tolerované komunisty sejde ráno ke společnému jednání celostátní výbor a poslanecký klub ANO, uvedla mluvčí. Ve stejný den se má sejít také předsednictvo ČSSD, aby vyhlásilo vnitrostranické referendum o společné vládě. Hamáček už dříve uvedl, že v koaliční smlouvě byly vyřešeny všechny záležitosti ohledně pojistek, které strana v tomto dokumentu chtěla mít.

Referendum potrvá až do první červnové dekády. Vedení ČSSD chce kvůli tomu podle dostupných informací objet jednotlivé kraje a vysvětlovat straníkům důvody, proč sociální demokracie kývla na společnou vládu s Babišovým hnutím. Proti společné vládě s ANO se hlasitě postavil senátoři sociální demokracie a někteří hejtmani.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy