Zkrachovalá pojišťovna se nebude moci sloučit s jinou

Eva Benešová
10. 6. 2009 12:54
Pojišťovny se budou moci sloučit pouze pokud jedna nesežene dostatek klientů

Praha - Zkrachovalé zdravotní pojišťovny se zřejmě nebudou v budoucnu moci slučovat s fungujícími. Má tomu zamezit zákon, který dnes v Poslanecké sněmovně prosadila levice.

Norma jasně stanovuje pravidla, za kterých se budou moci zdravotní pojišťovny slučovat. Jde o dva případy: pokud pojišťovna do dvou let od svého vzniku nesežene alespoň sto tisíc klientů, nebo pokud se ocitne v nucené správě.

Zákon má podle jednoho z autorů zamezit snížení zdravotní péče. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) se za ministrování Tomáše Julínka (ODS) objevilo několik pojišťoven, které se chovaly "velmi podivně".

"Zákon má zajistit, aby nemohlo docházet k tomu, že si někdo jako svůj obchodní plán vytvoří zdravotní pojišťovnu, udělá dluhy a pak je i se zbytkem pojišťovny hodí na krk jiné zdravotní pojišťovně, která to musí zaplatit z peněz svých pojištěnců," vysvětlil úpravu Rath.

Za snížení počtu zdravotních pojišťoven chtějí socialisté bojovat i ve svém volebním programu. Například oranžová kniha zdravotnictví počítá s tím, že během dvou volebních období by měla existovat jediná pojišťovna, která by spravovala povinné pojistné.

Rath při představení projektu připustil, že by mohla existovat druhá, která by zajišťovala dobrovolné připojištění.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy