Zeman přiznal: Odvolání Nečase nebude snadné

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
4. 2. 2013 14:27
Zeman se vyjádřil k úvahám o odvolání vlády. "Jde o extenzivní výklad ústavy," řekl
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Týden po první přímé prezidentské volbě Miloš Zeman přiznal, že odvolat současného premiéra Petra Nečase (ODS) nebude snadné. Zeman poznamenal, že jeho úvahy o odvolání předsedy vlády "vyplývají z velmi extenzivního výkladu ústavy."

Přitom budoucí prezident v předvolební kampani pod heslem "Stop této vládě" sliboval, že se zasadí o pád vlády, na jejíž adresu nešetří kritikou. Hned po svém zvolení potom Zeman doporučil co nejrychlejší odstoupení Nečasova kabinetu a předčasné volby.

"Vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo ve svobodných volbách nevolil. Tato vláda tak není de facto vládou, která vzešla ze svobodných voleb. Bylo by na místě, aby byly předčasné volby," nechal se slyšet Zeman.

V posledních dnech se proto objevily spekulace, zda je vůbec možné, aby prezident na základě ústavy mohl premiéra sám odvolat.

Zemanův postoj se nezamlouvá premiérovi Petru Nečasovi. "Podobný krok prezidenta republiky bych označil za nelegitimní ústavní puč," řekl Nečas minulý týden a odmítl, že by ho Zeman po svém nástupu do funkce mohl odvolat. 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) budoucího prezidenta zase upozornil, že jeho úvahy nemají váhu, "protože o předčasných volbách rozhoduje Poslanecká sněmovna."

Nešťastná formulace

Právní experti jsou ale jiného názoru. Jan Kudr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy minulý týden v Lidových novinách připustil, že česká ústava nestanovuje podmínky, za nichž může být předseda vlády odvolán. „Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém," řekl Kudrna.

Tady bydlí Miloš Zeman

Na špatné formulace v ústavě upozornil v pořadu České televize také ústavní právník Jan Kysela. „Formulace je opřena o určitou snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům," řekl Kysela.

Podle dosavadní praxe je možné vládu sesadit pouze tehdy, pokud bude ve sněmovně 101 poslanců pro vyslovení nedůvěry vládě. Prezident sice premiéra jmenuje, odvolat ho ale nemůže.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy