Zeman přiznal: Odvolání Nečase nebude snadné

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
4. 2. 2013 14:27
Zeman se vyjádřil k úvahám o odvolání vlády. "Jde o extenzivní výklad ústavy," řekl
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Týden po první přímé prezidentské volbě Miloš Zeman přiznal, že odvolat současného premiéra Petra Nečase (ODS) nebude snadné. Zeman poznamenal, že jeho úvahy o odvolání předsedy vlády "vyplývají z velmi extenzivního výkladu ústavy."

Přitom budoucí prezident v předvolební kampani pod heslem "Stop této vládě" sliboval, že se zasadí o pád vlády, na jejíž adresu nešetří kritikou. Hned po svém zvolení potom Zeman doporučil co nejrychlejší odstoupení Nečasova kabinetu a předčasné volby.

"Vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo ve svobodných volbách nevolil. Tato vláda tak není de facto vládou, která vzešla ze svobodných voleb. Bylo by na místě, aby byly předčasné volby," nechal se slyšet Zeman.

V posledních dnech se proto objevily spekulace, zda je vůbec možné, aby prezident na základě ústavy mohl premiéra sám odvolat.

Zemanův postoj se nezamlouvá premiérovi Petru Nečasovi. "Podobný krok prezidenta republiky bych označil za nelegitimní ústavní puč," řekl Nečas minulý týden a odmítl, že by ho Zeman po svém nástupu do funkce mohl odvolat. 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) budoucího prezidenta zase upozornil, že jeho úvahy nemají váhu, "protože o předčasných volbách rozhoduje Poslanecká sněmovna."

Nešťastná formulace

Právní experti jsou ale jiného názoru. Jan Kudr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy minulý týden v Lidových novinách připustil, že česká ústava nestanovuje podmínky, za nichž může být předseda vlády odvolán. „Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém," řekl Kudrna.

Tady bydlí Miloš Zeman

Na špatné formulace v ústavě upozornil v pořadu České televize také ústavní právník Jan Kysela. „Formulace je opřena o určitou snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům," řekl Kysela.

Podle dosavadní praxe je možné vládu sesadit pouze tehdy, pokud bude ve sněmovně 101 poslanců pro vyslovení nedůvěry vládě. Prezident sice premiéra jmenuje, odvolat ho ale nemůže.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 20 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy