Přehlídka zemanovců a podporovatelů. Komu už prezident udělil státní vyznamenání?

Lucie Stuchlíková Gabriela Lukášková, Lucie Stuchlíková
15. 10. 2015 19:21
Mezi osobnostmi, které letos dostanou státní vyznamenání, opět nechybí Zemanovi podporovatelé a přátelé. Projděte si v grafice, koho ze svých blízkých Zeman vyznamenal v minulosti.

Praha - Prezident Miloš Zeman se 28. října chystá udělit novou várku státních vyznamenání. Mezi oceněnými budou například fotbalista Pavel Nedvěd nebo herečka Jitka Frantová Pelikánová, která podpořila Zemana v předvolební kampani.

Jak upozornil deník Aktuálně.cz, Pelikánová je vedena ve svazcích StB jako spolupracovnice. Rozhodně ale nejde o první diskutabilní jméno, které se Zeman rozhodl vyznamenat. V minulých letech ocenil například řadu umělců, kteří ho podpořili v kampani, členy spřízněné strany nebo autora dokumentu o své osobě.

Kvůli Zemanovu výběru kandidátů vrátil loni medaili Za zásluhy II. stupně režisér a představitel nové vlny z 60. let Jan Němec. Prezidenta kritizovali i někteří politici.

Prezident Miloš Zeman a herečka Jitka Frantová, 6. října 2015, křest knihy Jiřího Pelikána Nepohodlný exulant.
Prezident Miloš Zeman a herečka Jitka Frantová, 6. října 2015, křest knihy Jiřího Pelikána Nepohodlný exulant. | Foto: Profimedia.cz

Jitka Frantová Pelikánová

Medaili Za zásluhy v oblasti umění dostane 28. října herečka Jitka Frantová Pelikánová. Umělkyně a vdova po novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi podpořila jako řada jiných vyznamenaných umělců Miloše Zemana v předvolební kampani. Je vedena v archivech StB jako spolupracovnice, podle dokumentů donášela na pražské divadelníky, například na Jana Wericha.

 

Právě se děje

před 55 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy