Výbor se nebude zabývat Šinclovou stížnosti proti Babišovi

ČTK ČTK
7. 7. 2015 15:01
Předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že výbor vycházel z nedávného nálezu Ústavního soudu, který zúžil beztrestnost poslance na projevy na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory.
Ladislav Šincl.
Ladislav Šincl. | Foto: ČTK

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor se nebude zabývat stížností poslance ČSSD Ladislava Šincla na ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví, kterou má dolní komora schvalovat ve středu.

Výbor podnět odložil, nelze jej posuzovat v disciplinárním řízení, řekla v úterý jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS).

Výbor podle ní vycházel z nedávného nálezu Ústavního soudu, který zúžil indemnitu, tedy beztrestnost poslance, na projevy na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory.

"Toto byla koaliční schůzka, na které byli pouze koaliční poslanci a vedli tam koaliční jednání o podobě zákona," uvedla Němcová.

Obdobně se vyjádřil taky člen výboru za TOP 09 a Starosty Martin Plíšek. "Toto bylo na politickém jednání. Disciplinární řízení nelze zahájit," řekl.

Babiš mě zastrašoval

Šincl tvrdí, že Babiš jeho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení ze zastrašování odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Šincl předtím na sněmovním plénu naznačoval, že za nynějšími výhradami ministerstva financí k jeho pozměňovacímu návrhu by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO. Babiš jeho vystoupení označil za "sprostý koaliční podraz".

Němcová souhlasí se Šinclem v tom, že i na koaličním jednání šlo o výkon poslaneckého mandátu, v disciplinárním řízení to ale posuzovat nelze.

Šincl se může bránit soudní cestou

Kdyby Šincl odkázal na Babišova slova na plénu, výbor by se podnětem podle ní zabýval. Plíšek podotkl, že Šincl může záležitost řešit soudní cestou, například žalobou na ochranu osobnosti, nebo na politické úrovni v koalici.

Věcně se spor vede o změny v provizích pojišťovacích zprostředkovatelů. Šinclův pozměňovací návrh směřuje k jejich omezení a zamezení současné praxe, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění.

Ministerstvo financí reagovalo vlastním pozměňovacím návrhem, který garantuje vyšší hodnotu odkupného, tedy peněz, které spotřebitel obdrží při výpovědi pojištění.

V disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem hrozí pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu. Šincl žádal omluvu.

 

Právě se děje

Další zprávy