Praha - Věci veřejné chtějí na nejbližší koaliční schůzce řešit přímou volbu prezidenta. Koalice podle nich v této věci přešlapuje.
Strana proto chce rozhovory o přímé volbě rozhýbat jednáním se všemi parlamentními kluby.
Vedení VV je "vážně znepokojeno současným přešlapováním a nedostatečným řešením přímé volby prezidenta" stojí v závěrech úterní výkonné rady VV. O přímé volbě chtějí VV jednat na koaliční schůzce ve formátu K9.
Místopředsedkyni sněmovny Kateřinu Klasnovou (VV) pověřily, aby iniciovala jednání mezi sněmovnou a Senátem o tomto tématu. Nejmenší vládní strana uvedla, že podporuje zavedení přímé volby prezidenta bez jakýchkoliv vlastních požadavků na změny pravomocí prezidentského úřadu.
"Náš klub je připraven hlasovat pro vládní návrh zákona o přímé volbě prezidenta, nejsme připraveni spojovat tuto otázku s dalšími a dalšími podmínkami jiných politických stran," řekl dnes novinářům předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
ODS podle něj očekává, že se pro vládní návrh najdou koaliční hlasy, a je připravena o podpoře pro něj jednat i s ČSSD.
"Ale pokud bude opozice chtít souhlas s tímto zněním návrhu podmiňovat nějakými dalšími a dalšími požadavky, tak je od ní poctivé říci: 'My to nechceme'," řekl.
Občanští demokraté podle Stanjury považují za kompromis vládní verzi a pozměňovací návrhy k ní nepodpoří. Na případné parlamentní schůzce k přímé volbě prezidenta prý budou vysvětlovat, proč nechtějí nic k návrhu přidávat. "Je nelogické říkat občanům: Zvýší se váha prezidenta tím, že si ho vyberete, a současně mu sebereme pravomoce," řekl.
Neshody na pravomocech hlavy státu
K přímé volbě prezidenta se oficiálně hlásí všechny vládní strany. Vládní návrh na její zavedení je nyní ve sněmovně před druhým čtením. K prosazení této ústavní změny ale vláda potřebuje i hlasy opoziční ČSSD. Ta přímou volbu také podporuje, požaduje ale současně změny v pravomocech prezidenta. Vládní strany proto dosud s ČSSD nenašly nad přímou volbou shodu a osud návrhu je nejistý.
Vicepremiérka za VV Karolína Peake a další zástupci VV už dříve dali najevo obavy, že ostatní strany využijí rozpory kolem návrhu k tomu, aby ho v parlamentu "potopily", a udržely tak současný způsob parlamentního hlasování o novém prezidentovi.