Zemanovci sehnali pro přímou volbu 100 tisíc podpisů

ČTK ČTK
4. 10. 2011 13:35
Kampaň se tím zařadila mezi jednu z nejúspěšnějších petic v posledních letech
Miloš Zeman, čestný předseda strany
Miloš Zeman, čestný předseda strany | Foto: Jan Langer

Praha - Více než 100 tisíc lidí se podepsalo pod petici za přímou volbu prezidenta, hejtmanů, primátorů a starostů, kterou zorganizovala Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Na úterní tiskové konferenci to uvedl předseda SPOZ Vratislav Mynář. K dnešnímu dni podle něj petici podepsalo 100 439 lidí. Kampaň zemanovců za přímou volbu se tak zařadila mezi jednu z nejúspěšnějších petic v posledních letech.

Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman již dříve řekl, že by se přímých voleb prezidenta účastnil. Lídři strany považují prosazení přímé volby dále za hlavní téma zemanovců.

Vládním stranám a opoziční ČSSD vyčetli, že přímou volbu podporují jen na oko a skutečný zájem na jejím zavedení nemají.

SPOZ sbírala podpisy za přímou volbu od konce června v rozsáhlé kampani v ulicích českých a moravských měst. V úterý zemanovci shromážděné podpisy předají petičnímu výboru sněmovny a očekávají, že se k petici odehraje veřejné slyšení.

Petici při agitaci zemanovců v Poslanecké sněmovně podepsal také předseda poslanců vládní TOP 09 Petr Gazdík a několik dalších poslanců z hnutí Starostové a nezávislí, které do sněmovny kandidovalo spolu s TOP 09. Zemanovci se chlubí i podpisy některých sociálnědemokratických poslanců a senátorů.

Půl procenta od sněmovny

Zavedení přímé volby připravuje i kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Vládní návrh ve sněmovně uspěl v prvním čtení.

Koalice se ale dosud s opoziční ČSSD nedohodla na tom, jaké ústavní změny by měly přímou volbu prezidenta provázet. Osud návrhu tak zůstává nejistý, protože bez hlasů ČSSD nemůže v parlamentu uspět.

Zeman a jeho stoupenci založili SPOZ v roce 2009. Strana se účastnila minulých parlamentních voleb, ale pro vstup do Poslanecké sněmovny jí chybělo zhruba půl procenta hlasů. Posilování přímé demokracie má SPOZ ve svém programu.

Tvrdí, že přímou volbou by mohli občané svobodně a nezkresleně projevit svoji vůli a svůj názor na toho či onoho politika, a tedy i na hlavu státu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy