Zemanovci sehnali pro přímou volbu 100 tisíc podpisů

ČTK ČTK
4. 10. 2011 13:35
Kampaň se tím zařadila mezi jednu z nejúspěšnějších petic v posledních letech
Miloš Zeman, čestný předseda strany
Miloš Zeman, čestný předseda strany | Foto: Jan Langer

Praha - Více než 100 tisíc lidí se podepsalo pod petici za přímou volbu prezidenta, hejtmanů, primátorů a starostů, kterou zorganizovala Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Na úterní tiskové konferenci to uvedl předseda SPOZ Vratislav Mynář. K dnešnímu dni podle něj petici podepsalo 100 439 lidí. Kampaň zemanovců za přímou volbu se tak zařadila mezi jednu z nejúspěšnějších petic v posledních letech.

Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman již dříve řekl, že by se přímých voleb prezidenta účastnil. Lídři strany považují prosazení přímé volby dále za hlavní téma zemanovců.

Vládním stranám a opoziční ČSSD vyčetli, že přímou volbu podporují jen na oko a skutečný zájem na jejím zavedení nemají.

SPOZ sbírala podpisy za přímou volbu od konce června v rozsáhlé kampani v ulicích českých a moravských měst. V úterý zemanovci shromážděné podpisy předají petičnímu výboru sněmovny a očekávají, že se k petici odehraje veřejné slyšení.

Petici při agitaci zemanovců v Poslanecké sněmovně podepsal také předseda poslanců vládní TOP 09 Petr Gazdík a několik dalších poslanců z hnutí Starostové a nezávislí, které do sněmovny kandidovalo spolu s TOP 09. Zemanovci se chlubí i podpisy některých sociálnědemokratických poslanců a senátorů.

Půl procenta od sněmovny

Zavedení přímé volby připravuje i kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Vládní návrh ve sněmovně uspěl v prvním čtení.

Koalice se ale dosud s opoziční ČSSD nedohodla na tom, jaké ústavní změny by měly přímou volbu prezidenta provázet. Osud návrhu tak zůstává nejistý, protože bez hlasů ČSSD nemůže v parlamentu uspět.

Zeman a jeho stoupenci založili SPOZ v roce 2009. Strana se účastnila minulých parlamentních voleb, ale pro vstup do Poslanecké sněmovny jí chybělo zhruba půl procenta hlasů. Posilování přímé demokracie má SPOZ ve svém programu.

Tvrdí, že přímou volbou by mohli občané svobodně a nezkresleně projevit svoji vůli a svůj názor na toho či onoho politika, a tedy i na hlavu státu.

 

Právě se děje

Další zprávy