Vondra nesmí na jednání! Nekádrujte! Vládní hádka živě

Jan Němec Jan Němec
27. 3. 2011 13:21
Jinak ale koalice zůstává na svých pozicích a čeká na další kroky ODS
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Jan Langer

Praha - Koaliční partneři ODS - tedy TOP 09 a Věci veřejné - zopakovali, že by měl Alexandr Vondra (ODS) odejít kvůli kauze ProMoPro z vlády.

Zároveň ale v debatě v České televizi prohlásili, že počkají, co udělá ODS v pondělí, kdy bude Vondrovu kauzu probírat výkonná rada strany.

Koalice tak fakticky zůstala zhruba na stejných pozicích, na kterých skončila po prudkém čtvrtečním střetu a výzvách, aby ministr Vondra odstoupil: TOP 09 a VV by rády, aby ministr obrany odešel, ODS ho - alespoň navenek - dál brání.

Nebudeme s ním jednat v koalici!

Pokud ale zůstane ministr obrany ve vládě, potom chce TOP 09 žádat, aby v tom případě nebyl alespoň vyjednavačem za ODS při koaličních jednáních.

"Pak požádáme koaliční partnery, aby nebyl účasten na koaličních jednáních," prohlásil předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Musím důrazně odmítnout, aby nám koaliční partneři kádrovali naše zástupce v koalici," reagoval na to okamžitě předseda klubu poslanců ODS Petr Tluchoř.

Zároveň ale i předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí na přímý dotaz, co by dělala na Vondrově místě, prohlásila: "Já bych rezignovala."

Ale vzápětí dodala: "Já spoléhám na ODS, že se s tímto problémem popasuje sama."

Tluchoř: Počkejte si na pondělí

Petr Tluchoř odmítl naznačit další postup strany.

"Nebudu nikomu radit prostřednictvím televizní obrazovky," řekl Tluchoř a odkázal na pondělní jednání ODS.

Koalice se ale "kousla" hned na začátku debaty, kdy Petr Tluchoř odmítl hodnocení kauzy ze strany Petra Gazdíka. "Já bych chtěl poprosit, abychom toho nechali!" prohlásil důrazně Tluchoř. "Aby koaliční partner přestal kopat do ODS."

"Koalice spotřebovává energii na vnitřní spory," komentoval koaliční roztržku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Komunisté sice dál sbírají podpisy na hlasování o nedůvěře vládě, bez podpory ČSSD ale nemají dost hlasů.

"Zatím máme kompletní soubor od komunistických poslanců," prohlásil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

ČSSD se zatím k podpoře pokusu svrhnout vládu nemá. Jen opakuje, že koalice je zatím pevná.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy