Vondra nesmí na jednání! Nekádrujte! Vládní hádka živě

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 3. 2011 13:21
Jinak ale koalice zůstává na svých pozicích a čeká na další kroky ODS
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Jan Langer

Praha - Koaliční partneři ODS - tedy TOP 09 a Věci veřejné - zopakovali, že by měl Alexandr Vondra (ODS) odejít kvůli kauze ProMoPro z vlády.

Zároveň ale v debatě v České televizi prohlásili, že počkají, co udělá ODS v pondělí, kdy bude Vondrovu kauzu probírat výkonná rada strany.

Koalice tak fakticky zůstala zhruba na stejných pozicích, na kterých skončila po prudkém čtvrtečním střetu a výzvách, aby ministr Vondra odstoupil: TOP 09 a VV by rády, aby ministr obrany odešel, ODS ho - alespoň navenek - dál brání.

Nebudeme s ním jednat v koalici!

Pokud ale zůstane ministr obrany ve vládě, potom chce TOP 09 žádat, aby v tom případě nebyl alespoň vyjednavačem za ODS při koaličních jednáních.

"Pak požádáme koaliční partnery, aby nebyl účasten na koaličních jednáních," prohlásil předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Musím důrazně odmítnout, aby nám koaliční partneři kádrovali naše zástupce v koalici," reagoval na to okamžitě předseda klubu poslanců ODS Petr Tluchoř.

Zároveň ale i předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí na přímý dotaz, co by dělala na Vondrově místě, prohlásila: "Já bych rezignovala."

Ale vzápětí dodala: "Já spoléhám na ODS, že se s tímto problémem popasuje sama."

Tluchoř: Počkejte si na pondělí

Petr Tluchoř odmítl naznačit další postup strany.

"Nebudu nikomu radit prostřednictvím televizní obrazovky," řekl Tluchoř a odkázal na pondělní jednání ODS.

Koalice se ale "kousla" hned na začátku debaty, kdy Petr Tluchoř odmítl hodnocení kauzy ze strany Petra Gazdíka. "Já bych chtěl poprosit, abychom toho nechali!" prohlásil důrazně Tluchoř. "Aby koaliční partner přestal kopat do ODS."

"Koalice spotřebovává energii na vnitřní spory," komentoval koaliční roztržku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Komunisté sice dál sbírají podpisy na hlasování o nedůvěře vládě, bez podpory ČSSD ale nemají dost hlasů.

"Zatím máme kompletní soubor od komunistických poslanců," prohlásil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

ČSSD se zatím k podpoře pokusu svrhnout vládu nemá. Jen opakuje, že koalice je zatím pevná.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy