Vondra: Klaus mě podpořil. Udělám na obraně pořádek

ČTK ČTK
3. 9. 2010 11:25
Ministr obrany se ráno sešel s prezidentem Václavem Klausem
Alexandr Vondra a Václavem Klausem při jmenování vlády - ilustrační foto
Alexandr Vondra a Václavem Klausem při jmenování vlády - ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus podpořil ministra obrany Alexandra Vondru ve snaze udělat pořádek na ministerstvu obrany.

Vondra to dnes řekl novinářům po zhruba hodinové schůzce s hlavou státu, na které se dotkli i posledních skandálů s nákupy majetku.

"Je důležité postupovat tak, aby veřejnost jasně cítila, že cílem je, že armáda z toho musí vzejít silná, nikoliv oslabená," poznamenal Vondra.

Kauza exnáměstka Jaroslava Kopřivy, který se údajně snažil za provizi zprostředkovat nákup mobilních minometů bez výběrového řízení, by podle ministra neměla destabilizovat vztahy mezi ODS a TOP 09.

Nemrhat penězi

Podle Mladé fronty Dnes za sebe lidovec Kopřiva na ministerstvo obrany připravoval náhradníka, kterým měl být někdejší člen KDU-ČSL a nyní vlivný člen TOP 09 Pavel Severa.

"Máme koalici, která má v programu napsáno, že je to koalice rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci. Obě tyto dimenze v tom mém úsilí jsou obsaženy," připomněl Vondra.

Snaží se prý nemrhat svěřenými prostředky a usiluje o transparentní proces nákupů v armádě. "Neumím si představit, že pro toto své úsilí bych v koalici neměl podporu," prohlásil.

Odložme zdanění příspěvků pro vojáky

Vondra prý má prezidentovu podporu také ve snaze "nastolit určitou rovnováhu vztahů mezi ministerstvem obrany a armádou České republiky včetně generálního štábu," doplnil. Změna podoby velitelských struktur byla obsažena i v koaliční smlouvě nynější vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Oba politici mluvili i o situaci armády s ohledem na finanční možnosti státu. "Shodujeme se v tom, že některé úsporné náklady, které zasahují do personálu v armádě, je dobré rozložit řekněme do dvou let," uvedl ministr.

Už delší dobu prosazuje, aby bylo až do roku 2012 odloženo například zdanění příspěvků na bydlení pro vojáky z povolání. Obává se totiž, že pokud by se zdanění uskutečnilo hned od příštího roku bez nutných kompenzací, z armády by mohlo narychlo odejít několik tisíc potřebných vojáků. Od ledna se tak sníží pouze výsluhy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy