reklama
 
 

Vondra: Klaus mě podpořil. Udělám na obraně pořádek

3. 9. 2010 11:25
Ministr obrany se ráno sešel s prezidentem Václavem Klausem

Praha - Prezident Václav Klaus podpořil ministra obrany Alexandra Vondru ve snaze udělat pořádek na ministerstvu obrany.

Vondra to dnes řekl novinářům po zhruba hodinové schůzce s hlavou státu, na které se dotkli i posledních skandálů s nákupy majetku.

"Je důležité postupovat tak, aby veřejnost jasně cítila, že cílem je, že armáda z toho musí vzejít silná, nikoliv oslabená," poznamenal Vondra.

Kauza exnáměstka Jaroslava Kopřivy, který se údajně snažil za provizi zprostředkovat nákup mobilních minometů bez výběrového řízení, by podle ministra neměla destabilizovat vztahy mezi ODS a TOP 09.

Nemrhat penězi

Podle Mladé fronty Dnes za sebe lidovec Kopřiva na ministerstvo obrany připravoval náhradníka, kterým měl být někdejší člen KDU-ČSL a nyní vlivný člen TOP 09 Pavel Severa.

"Máme koalici, která má v programu napsáno, že je to koalice rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci. Obě tyto dimenze v tom mém úsilí jsou obsaženy," připomněl Vondra.

Snaží se prý nemrhat svěřenými prostředky a usiluje o transparentní proces nákupů v armádě. "Neumím si představit, že pro toto své úsilí bych v koalici neměl podporu," prohlásil.

Odložme zdanění příspěvků pro vojáky

Vondra prý má prezidentovu podporu také ve snaze "nastolit určitou rovnováhu vztahů mezi ministerstvem obrany a armádou České republiky včetně generálního štábu," doplnil. Změna podoby velitelských struktur byla obsažena i v koaliční smlouvě nynější vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Oba politici mluvili i o situaci armády s ohledem na finanční možnosti státu. "Shodujeme se v tom, že některé úsporné náklady, které zasahují do personálu v armádě, je dobré rozložit řekněme do dvou let," uvedl ministr.

Už delší dobu prosazuje, aby bylo až do roku 2012 odloženo například zdanění příspěvků na bydlení pro vojáky z povolání. Obává se totiž, že pokud by se zdanění uskutečnilo hned od příštího roku bez nutných kompenzací, z armády by mohlo narychlo odejít několik tisíc potřebných vojáků. Od ledna se tak sníží pouze výsluhy.

autor: ČTK | 3. 9. 2010 11:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama