Armádní skandál může z úřadu smést i Neumannovou

Martina Machová Pavel Baroch, Martina Machová
2. 9. 2010 15:40
Bývalá lyžařka dosud pracovala na ministerstvu jako poradkyně u exnáměstka Kopřivy
Prezidentka lyžařského šampionátu Kateřina Neumannová s oběma trofejemi před logem a obrázkem maskota lyžařského mistrovství.
Prezidentka lyžařského šampionátu Kateřina Neumannová s oběma trofejemi před logem a obrázkem maskota lyžařského mistrovství. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Aféra s nákupem minometů, která otřásá ministerstvem obrany, vážně ohrozila i dobré místo, které v resortu má bývalá zlatá olympionička a neúspěšná organizátorka lyžařských závodů Kateřina Neumannová.

Bývalá lyžařka dosud pracovala na ministerstvu jako poradkyně pro armádní sport. K místu u náměstka Jaroslava Kopřivy ji podle zdrojů z ministerstva přivedl její někdejší partner lobbista Josef Jindra.

Kopřiva, který se octl v podezření, že si právě ve spojenectví s Jindrou dojednává provize z miliardových armádních zakázek, byl nyní na hodinu odvolán. Jeho nástupce Michal Hrbata si podle informací Aktuálně.cz už s Neumannovou naplánoval na příští týden rozmluvu.

Zda chce s Neumannovou opravdu rozvázat spolupráci, resort zatím nepotvrdil. "Pan náměstek teprve se svými podřízenými bude mluvit," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ve 13. třídě

Kateřina Neumannová, po jejímž lyžařském šampionátu z roku 2009 zůstaly dluhy převyšující sto miliónů korun, převzala několik měsíců po mistrovství v resortu obrany část kompetencí tehdejšího vládního zmocněnce pro sportovní reprezentace Viktora Podlouckého.

Bývalá závodnice byla už před tím jako vrcholová sportovkyně zaměstnankyní ministerstva - prostřednictvím armádního sportovního klubu Dukla. Na ministerstvu pracovala jako referentka.

Nyní je podle mluvčího Jana Pejška zařazena ve 13. platové třídě. Základní plat v této kategorii činí podle délky praxe mezi 17 a 26 tisíci korunami.

Mluvčí konkrétní výši jejich příjmů (včetně dalších příplatků a odměn) nesdělil, a tak lze jen citovat odhad armádního experta, který na ministerstvu léta působil. Ten Aktuálně.cz řekl, že plat náměstkovy poradkyně by mohl dohromady činit 40 až 50 tisíc korun měsíčně.

Koncepce pro vládu

Co vlastně Kateřina Neumannová na ministerstvu dělala, popsala sama v rozhovoru pro Lidové noviny.

"Mě úkoluje náměstek Jaroslav Kopřiva, který má na starosti sport," řekla. "Teď konkrétně se zabývám koncepcí státní reprezentace, novou koncepcí armádního sportu. Ta je připravovaná do vlády. Plním úkoly, které jsou mi uloženy."

Koncepci armádního sportu však ve veřejně přístupných vládních dokumentech nelze najít. Redakce Aktuálně.cz prošla všechna usnesení dosluhující Fischerovy vlády za rok 2010, ale mezi nimi žádné o armádním sportu nebylo.

Podle informací, jež dostala redakce od několika zdrojů z ministerstva, byla funkce Kateřiny Neumannové pouze formální.

Telefony nezvedají

Co konkrétně za dobu svého působení na ministerstvu předložila, není možné zjistit ani přímým dotazem.

Exnáměstek Jaroslav Kopřiva nebere telefon, bývalá sportovkyně s deníkem Aktuálně.cz dlouhodobě nekomunikuje. I když jsme se ji znovu pokusili kontaktovat, i přes prostředníky, nereagovala.

Nevyšel ani poslední pokus zavolat na její telefon přímo na ministerstvo. Aparát nikdo nezvedal.

Kauza Liberec

Jména Josefa Jindry a Kateřiny Neumannové nespojuje jen resort obrany, lyžařka se s tímto lobiistou v zádech stala před lety také zmíněnou ředitelkou organizačního výboru světového lyžařského šampoionátu v Liberci.

Jindru pak sama Neumannová v průběhu příprav označila za svého poradce, který není zaměstnancem organizačního výboru mistrovství a tedy není placen z rozpočtu šampionátu. Dnes je veřejným tajemství, že zásadní jednání týkající se organizace a sponzoringu vedl právě on.

Jedna z největších sportovních akcí posledních let v Česku se nyní potácí v dluzích. Podnikatelům i státním institucím, které se na přípravách podílely, dluží bez úroků z prodlení 108 milionů korun.

Nakládání s veřejnými prostředky při šampionátu prověřuje nyní policie i antimonopolní úřad.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy