Volný z SPD zablokoval debatu o dezinformacích. Návrh unie je začátek eurofašistické cenzury, tvrdí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 6. 2018 21:05
Poslanec Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury Lubomír Volný zablokoval v Poslanecké sněmovně debatu o dezinformacích. Odešel z výboru pro evropské záležitosti, a poslanci tak nemohli hlasovat.
Poslanec SPD Lubomír Volný.
Poslanec SPD Lubomír Volný. | Foto: ČTK

Praha - Téma dezinformací na internetu dočasně paralyzovalo výbor pro evropské záležitosti. Poslanec Lubomír Volný (SPD) nesouhlasil s kolegy, a proto svým náhlým odchodem zablokoval diskusi. Zákonodárci tak nemohli věc dále projednávat a museli poslat pro náhradu. Podle některých poslanců to není překvapení a Volný se na výboru v diskusi chová agresivně často.

Evropská komise v dubnu navrhla opatření, které má zlepšit boj proti dezinformacím na internetových serverech. Ty by měly mít transparentnější financování a komise se bude snažit podpořit větší mediální gramotnost. Ve hře je i návrh na vytvoření etického kodexu pro weby.

I když členské státy nikdo do opatření nenutí a jedná se jen o návrh, jeho projednávání se na poslaneckém výboru pro evropské záležitosti zkomplikovalo. Všichni poslanci až na jednoho se shodli, že je dezinformace nutné řešit, s tím však nesouhlasil Lubomír Volný z hnutí SPD a z výboru odešel.

"Pan poslanec Volný mě nepřekvapil. Je velice svérázný člověk, a to je ještě slabé slovo. Řešilo se pouze stanovisko, zda se má EU postavit nějak k dezinformacím. Všichni jsme se na tom nějak shodli, kromě pana Volného," řekl Aktuálně.cz poslanec Ondřej Veselý z ČSSD. Ten byl u bodu ve výboru zpravodajem.

Že se Volný nechová na výboru úplně standardně, tvrdí i poslanec Mikuláš Peksa (piráti). "Pan kolega Volný se občas chová poněkud agresivně, urážlivě nebo obstrukčně. Osobně mi to nevadí, je moje práce s takovými lidmi diskutovat. Myslím ale, že tím zrazuje zájmy svých voličů, protože ostatní členové výboru už jeho názory neberou moc vážně," míní.

Langšádlová: Volný dezinformace zneužívá

Po Volného odchodu musel výbor poslat pro poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09), která v ten samý okamžik seděla v hospodářském výboru. Bez její přítomnosti nebylo možné pokračovat. "Jsem přesvědčená, že dezinformační kampaně jsou rizikem pro budoucí demokratický vývoj. Pan Volný je ten poslanec, který dezinformace zneužívá," míní Langšádlová.

Poslanec Volný během volební kampaně pomohl například rozšířit dezinformaci ohledně lithia. Anonymní autor loni na serveru Aeronet tvrdil, že podepsáním memoranda o těžbě suroviny na Cínovci s australskou firmou přijde Česko o desítky miliard korun. Volný se tehdy v autobusu málem popral s volebním lídrem ČSSD Lubomírem Zaorálkem.

Poslanec SPD se také často vyjadřuje na Twitteru, kde sdílí i dezinformační servery. "Západ, na který jsem chtěl patřit, již neexistuje. To, co je zeměpisně na západ od našich hranic, je politicky a fakticky Blízký východ," napsal například. Na sociální síti se často vyjadřuje k islámu a snaze potírat dezinformace, kterou nazývá cenzurou.

"Eurofašistická cenzura s evropským přesahem"

Na otázky, proč odešel z výboru, přes telefon neodpověděl. Na Twitteru však reagoval. "Odešel jsem z jednání VEZ, na kterém se schyluje k hlasování, které je podle mě prvním krokem k zavedení eurofašistické cenzury s evropským přesahem! Toto nebudu legitimizovat ani pouhou přítomností," napsal Volný.

"Pan Volný to bral tak, že někdo někomu bude říkat, co je pravda a co ne. Myslím, že tu věc nepochopil," míní naopak poslanec Veselý.

Není to poprvé, kdy na sebe Volný na výboru upozornil. Studenty vyjíždějící do ciziny v rámci programu Erasmus označil za "kampusové povaleče". Podle něj odmítají informace, které během zahraničního studia dostanou, konfrontovat s realitou. O chování Čechů studujících v zahraničí je prý dobře informován díky zkušenostem ze své vlastní rodiny. "Zkušenosti studentů jsou v přímém rozporu se zkušenostmi lidí, kteří se vracejí třeba z vyspělých západních evropských ekonomik z obav o své bezpečí a o své zdraví," myslí si Volný.

Podle iDnes.cz Volný obchoduje i s lidskou chudobou. Pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v Ostravě údajně za 12 tisíc korun, což je více než ve srovnatelných lokalitách.

Související video: Nemůžete něco zatratit jen proto, že se tam najde lež, myslí si novinář a nově zvolený člen Rady ČTK Petr Žantovský

Nemůžete něco zatratit jen proto, že se tam najde lež, myslí si novinář a nově zvolený člen Rady ČTK Petr Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy