Volby budou v květnu, na datu se ale politici neshodují

Domácí Domácí
5. 1. 2010 17:28
Předsedům parlametních komor se nezdá termín 28. a 29. května, s nímž přišel prezident
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

* Doplnili jsme informaci o termínu podzimních voleb

Praha - Poté, co byly loni na podzim nečekaně zrušeny plánované předčasné parlamentní volby do sněmovny, přišel před hlasováním o nové sněmovně další nesoulad.

Hned první dny nového roku ukázaly, že ústavní činitelé a politici největších politických stran nejsou ve shodě nad tím, kdy by se měly konat.

Z Ústavy vyplývá, že volit se musí během května, politici však mají různé názory na to, který z květnových víkendů zvolit.

Prezident v pondělí po schůzce s premiérem Janem Fischerem řekl, že by si představoval nejpozdější možný termín, čili pátek 28. a sobotu 29. května. Dnes však po schůzce s ním uvedli předsedové obou komor parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka, že by to mělo být dříve.

"Vláda, která z voleb vznikne, bude mít větší prostor na sestavení rozpočtu na rok 2011. Ten totiž bude složitější než na rok 2010 a i za čtrnáct dní se dá hodně stihnout," míní předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Sám preferuje termín 14. a 15. května.

Předsedové dvou nejsilnějších stran, ODS a ČSSD, dali už v neděli v televizní debatě najevo, že by jim také vyhovoval časnější termín, než který zamýšlí prezident - v debatě s moderátorem debaty hovořili o pátku 14. a sobotě 15. května.

"Je to snaha urychlit volby tak, aby co nejdříve mohla nastoupit politická vláda a mohla zasáhnout do přípravy rozpočtu," komentoval snahy politických stran předseda senátu Přemysl Sobotka.

Prezident má ještě před sebou schůzky právě s Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem a je jisté, že o datu voleb se na nich bude mluvit. Topolánek v neděli uvedl, že s tímto tématem debaty u prezidenta počítá.

O něco jasněji už údajně je, pokud jde o termín podzimních senátních a komunálních voleb. Server Euro s odvoláním na své zdroje z Hradu informoval, že se odehrají v pátek 15. října a sobotu 16. října 2010.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy