Termín voleb se rýsuje. Nejspíš budou 14. a 15. května

Domácí Domácí
3. 1. 2010 14:27
O termínu uvažuje prezident, Paroubek s Topolánkem v neděli souhlasili
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Řádné volby, v nichž se letos rohodne o nové vládě České republiky, se s velkou pravděpodobností budou konat v polovině května.

K termínu, že by se volilo v pátek 14. a v sobotu 15., se v nedělní televizní debatě přiklonili předsedové nejsilnějších zdejších politických stran ODS a ČSSD.

"Bylo by dobré, kdyby nový vládní tým byl pohromadě už na začátku června," uvedl mimo jiné předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Předseda ODS Mirek Topolánek pak řekl, že právě datum voleb bude současí agendy, kterou chce probrat na schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Sejde se s ním ve středu tohoto týdne.

Česká televize uvedla, že podle jejích informací Hrad uvažoval o volbách rovněž v termínu 7. a 8. května.

Protože jde však o čas jednoho ze státních svátku, nemuselo by toto datum být optimální pro voličskou účast.

V debatě se na tom shodli i oba předsedové. "Jde o soutěž politických stran a byla by škoda, pokud by se nezúčastnil co největší počet voličů," uvedl Jiří Paroubek.

Řádné volby se podle Ústavy musejí konat do konce května. Jak Topolánek i Paroubek v neděli potvrdili, republiku má k volbám dovést nynější úřednický kabinet Jana Fischera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy