Termín voleb se rýsuje. Nejspíš budou 14. a 15. května

Domácí Domácí
3. 1. 2010 14:27
O termínu uvažuje prezident, Paroubek s Topolánkem v neděli souhlasili
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Řádné volby, v nichž se letos rohodne o nové vládě České republiky, se s velkou pravděpodobností budou konat v polovině května.

K termínu, že by se volilo v pátek 14. a v sobotu 15., se v nedělní televizní debatě přiklonili předsedové nejsilnějších zdejších politických stran ODS a ČSSD.

"Bylo by dobré, kdyby nový vládní tým byl pohromadě už na začátku června," uvedl mimo jiné předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Předseda ODS Mirek Topolánek pak řekl, že právě datum voleb bude současí agendy, kterou chce probrat na schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Sejde se s ním ve středu tohoto týdne.

Česká televize uvedla, že podle jejích informací Hrad uvažoval o volbách rovněž v termínu 7. a 8. května.

Protože jde však o čas jednoho ze státních svátku, nemuselo by toto datum být optimální pro voličskou účast.

V debatě se na tom shodli i oba předsedové. "Jde o soutěž politických stran a byla by škoda, pokud by se nezúčastnil co největší počet voličů," uvedl Jiří Paroubek.

Řádné volby se podle Ústavy musejí konat do konce května. Jak Topolánek i Paroubek v neděli potvrdili, republiku má k volbám dovést nynější úřednický kabinet Jana Fischera.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy