Vládnou nám už půlrok. Jak si "reformní kabinet" stojí?

Petr Holub
13. 1. 2011 22:05
Před půl rokem, 13. července 2010, jemnoval Václav Klaus vládu Petra Nečase
Takhle to začalo. Před půl rokem 13. července na Hradě.
Takhle to začalo. Před půl rokem 13. července na Hradě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři a premiér Petr Nečas za půl roku svého vládnutí zatím podnikli jen přípravné práce k zásadním reformám, které slíbili ve svém programu.

Koaliční vláda to bude mít těžší, než se při vyřčení slibů zdálo, protože se situace ve většině resortů mezitím zhoršila.

Program kabinetu určil pět priorit: vedle reforem veřejných financí, penzí, zdravotnictví a vysokých škol také boj s korupcí.

"Plán reforem se dohodne do konce února," popsal jejich přípravu Jaromír Drábek. Fakticky tím přiznal, že vláda zatím nepodnikla jediný reformní krok.

Bilance Nečasovy vlády
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Bilance Nečasovy vlády

Definitivně schváleno

  • Rozpočet 2011 a související zákony (Kalousek, Drábek)
  • Zvýšení důchodů na rok 2011 o 3,9 procenta (Drábek)
  • Vyšší daně za sluneční elektřinu (Kalousek, Kocourek)
  • Úspory 12 miliard v rozpočtu 2010 (Kalousek)
  • Výdaje na povodně 3,3 miliardy (Kalousek)
  • Přísnější podmínky pro pobyt cizinců (John)
  • Ukončení projektu řízené migrace pro kvalifikované pracovníky (Drábek)
  • Podpora stavby rychlostní silnice R52 Mikulov-Drasenhofen (Bárta)
  • Prominutí dluhu 3,8 miliardy Správě železniční dopravní cesty (Bárta)
  • Strategie boje s korupcí (John)
  • Umožnit firmám s anonymními majiteli žádat o veřejné zakázky (poslanci)
  • Zákaz používání laserů v okolí letišť (poslanci)

Ve sněmovně   

  • Posílení práv majitelů bytů proti nájemníkům (Jankovský)
  • Malá novela loterijního zákona, umožňuje obcím omezit provoz heren (Kalousek)
  • Zavedení nízkoemisních zón (poslanci)
  • Zákon o rodině, větší práva rozvedeným otcům (poslanci)
  • Dočasné snížení maximální úhrady za léky (poslanci)
  • Menší byrokracie při přijímání sanitářů (poslanci)
  • Zákon o protikomunistickém odboji (poslanci)

V Senátu

  • Zrušení okresních úřadů práce (poslanci)

Odmítnuto ve sněmovně

  • Omezení imunity zákonodárců (poslanci)

V tabulce je souhrn všech významných aktivit na úrovni vlády v období červenec 2010 - leden 2011. V seznamu jsou vládou a koaličními poslanci navržené zákony, resp. významná vládní nařízení

Kalouskův rozpočet

Ve výčtu dosavadních vládních aktivit jsou v první řadě kroky, které by musela podniknout každá vláda.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prosadil rozpočet na rok 2011 z podkladů, které mu připravil jeho předchůdce Eduard Janota. Zároveň škrtl výdaje za dvanáct miliard v rozpočtu na rok 2010.

"Přebrat v srpnu rozpočet 2010 v kritické situaci a připravit rozpočet 2011, to bylo práce jak na kostele," pochválil se Kalousek v rozhovoru pro Aktuálně.cz a připomněl tím, že musel připravit čtyři nové zákony, které umožní v příštím roce splnit plánovaný schodek.

Tím se liší od jednoho ze svých předchůdců Vlastimila Tlustého z ODS, který prosadil rozpočet v roce 2006.

I když také on musel připravit tři nové úsporné zákony, odpovědnost za rozpočet připsal svému předchůdci Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD.

Důchody a povodně

Vláda Petra Nečase dále zvýšila důchody přesně podle litery penzijního zákona a našla peníze na boj s povodněmi v Libereckém kraji.

Ve spolupráci ministrů financí a průmyslu reagoval Nečasův kabinet na boom slunečních elektráren. Jejich zdaněním chce zadržet cenový růst elektřiny v letošním roce pod pěti procenty.

Řadu kroků na hašení dílčích požárů podnikli také vládní poslanci. Připravili například zákonnou novelu, která omezuje dopravu při smogových kalamitách.

Poslanec Marek Šnajdr z ODS navrhuje prodloužit jedno z opatření tzv. Janotova balíčku, které snižuje úhradu zdravotních pojišťoven za léky.

Vyšší daně na obzoru

Co se týče skutečných slibovaných reforem, zatím se nezávazně diskutuje a v debatách všechny koaliční strany spojují reformu veřejných financí s penzijní reformou. Právě změny v penzích odstraní nebezpečí, že stát v budoucnu nebude mít na důchody peníze.

Strany se shodnou, že se část penzijního pojištění převede do soukromých fondů. Tím se ale zvýší o desítky miliard náklady státního rozpočtu na financování současných penzí. Strany proto chtějí reformu financovat zvýšením dolní sazby DPH, neshodnou se však na tom, o kolik se mají daně zvýšit.

Mezi stranami není jasno ani o tom, jestli budou občané do fondů přispívat povinně nebo dobrovolně.

Návrat k Julínkovi

Reforma zdravotnictví ohlášená Leošem Hegerem (TOP 09) chce využít tři předlohy z dob ministra Tomáše Julínka (ODS), které mají otevřít možnost pacientů doplácet na některé výkony.

Heger zároveň oznámil, že chce obnovit vládní kontrolu nad zdravotními pojišťovnami, které právě za Julínka začaly přehnaně utrácet za moderní technologie.

Vzdělávací reforma se omezila na generálku státních maturit, při které neuspěla třetina studentů. Boj s korupcí se vyčerpal tím, že strategii ministra vnitra Ivana Langera (ODS) vláda nahradila materiálem jeho nástupce Radka Johna (VV).

Nejsou tedy k dispozici ani závazné koncepce reforem, ani věcné návrhy reformních zákonů. Jejich paragrafované znění je úplně v nedohlednu. 

Těžké časy pro reformy

Všechny sektory, kde se plánuje reforma, přitom hlásí zprávy, které pozici reformátorů komplikují.

V prosinci se rekordně zvýšila nezaměstnanost, a pokud na jaře nepůjde stejně prudce dolů, sníží se významně příjmy rozpočtu. Tím vyroste plánovaný schodek.

Experti ministerstva práce už dnes připouštějí, že se vinou vysoké nezaměstnanosti důchodový účet propadne do schodku padesáti miliard.

Ministr zdravotnictví chystá reformu ve chvíli, kdy lékaři připravují nejtvrdší protesty v polistopadové historii. Protikorupční strategie byla schválena, když ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) rezignoval jako první ministr po listopadu kvůli přímému obvinění z korupce.

Ministr Josef Dobeš (VV) zatím reformu vysokých škol nepředstavil, musí se však potýkat s katastrofickými zprávami ze základních škol. Mezinárodní výzkum PISA 2009 ukázal, že se úroveň jejich absolventů za posledních deset let zhoršila nejvíc ze všech evropských zemí. 

Riziko takového vývoje předpovědělo programové prohlášení Nečasovy vlády: "Buď, obrazně řečeno, zatáhneme za záchrannou brzdu a zastavíme prohlubování negativních tendencí, zejména zadlužování státu, dlouhodobou nefunkčnost klíčových veřejných systémů jako je důchodový systém a zdravotnictví, začneme vyřezávat rakovinu společnosti - korupci, nebo se postupně propadneme mezi země, o kterých se ví, že nejsou samy schopny řešit své problémy," stojí v půl roku starém dokumentu.

 

Právě se děje

Další zprávy