Vláda schválila přísnější odposlechy

ves, čtk
4. 6. 2007 16:30
Podle ČSSD se návrh málo zabývá povolováním odposlechů
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lidé se budou moci v budoucnu možná dozvědět, že je odposlouchávala policie. V případě, že by považovali odposlech za neoprávněný, mohli by žádat odškodné.

Počítá s tím novela trestního řádu, kterou dnes schválila vláda Mirka Topolánka ODS. ČSSD má návrh za polovičatý, protože málo řeší samotné povolování odposlechů.

Čtěte speciál Aktuálně.cz: Policie odposlouchávala politiky i jejich děti

Odposlouchávaný by se podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) měl nejpozději do jednoho roku po pravomocném uzavření konkrétního případu dozvědět o odposlechu.

Všichni chtějí zapojit Nejvyšší soud, ale každý jinak

Následně by mohl požádat Nejvyšší soud o přezkum nařízeného odposlechu a samozřejmě také případně žádat náhradu škody.

Předloha proces odposlechu rovněž zpřísňuje a výslovně stanoví princip subsidiarity. To znamená, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak.

ČSSD na rozhodnutí vlády ihned zareagovala. Přišla se dvěma návrhy: 1) Povolení by jako doposud zajišťoval soud první instance, tj. soudce okresního soudu nebo předseda senátu okresního soudu. 2) Po 3 měsících od zahájení odposlechu by pokračování odposlechu bylo možné jen se souhlasem Nejvyššího soudu, který by současně přezkoumal rozhodnutí okresního soudu již učiněné.

Původně chtěla ČSSD, aby všechny odposlechy povoloval Nejvyšší soud. To ovšem narazilo na odpor vládních stran. Sociální demokraté tak nyní ze svého návrhu slevili.

Nebude se už odposlouchávat číslo, ale konkrétní člověk

Návrh vlády zároveň zpřesňuje formální náležitosti příkazu k odposlouchávání. Zatímco doposud musí příkaz obsahovat jen konkretizaci účastnické stanice, v budoucnu bude muset být v dokumentu uvedena například i totožnost konkrétní osoby nebo skutkové okolnosti případu.

Novela také výslovně ukládá policejním orgánům povinnost sledovat, zda stále trvají důvody, pro které byl odposlech povolen, v opačném případě musí být odposlech okamžitě ukončen. Maximální lhůta trvání nařízeného odposlechu je zkrácena ze šesti na čtyři měsíce.

Také ministerstvo vnitra prosazuje změnu pravidel při nasazování odposlechů. Každoročně tak bude například zpracována analýza jejich nasazování, materiál za rok 2006 se již dokončuje. Zpřísní se také pravidla pro nasazení odposlechů a omezí se počet lidí, kteří s nimi pracují. Měla by se také zpřísnit následná kontrola.

Zatímco v roce 2004 bylo nasazeno 10.000 odposlechů, o rok později 7300. V roce 2005 tak počet odposlechů poprvé klesl. Do té doby jen stoupal. Podle policie za prvních šest měsíců loňského roku odposlouchávala policie 4130 telefonních čísel.

 

Právě se děje

Další zprávy