Prezident a premiér se - podle prohlášení, které vydali po téměř dvouhodinové schůzce u oběda v Lánech - ve svých postojích k chystané vládě nijak neposunuli. Václav Klaus dál žádá nová jména, Mirek Topolánek trvá na svém právu vybrat si "podřízené".
V úterý večer pro svůj kabinet získal rezervované posvěcení od pražské ODS, které se navrhované vládní aranžmá nelíbí podobně jako Klausovi.
Infobox
Co chce vláda prosadit
- zachování bezplatného základního a středního vzdělání
- jednotné státní maturity až po dokončení rámcových vzdělávacích programů
- navýšení podpory vzdělávání, vědy a výzkumu z veřejných zdrojů
- koalice nezavede školné na vysokých školách
- narovnání vztahů mezi státem a církvemi, schválení smlouvy s Vatikánem
- snížení schodku veřejných rozpočtů
- jednotná daň z příjmu fyzických i právnických osob ve výši 17 až 19 procent se zvýhodněním rodin s dětmi a obyvatel s nízkými příjmy
- zachování systému dvou sazeb DPH, základní výše bude činit 17 až 19 procent, výši snížené sazby bude stanovena dodatečně. Do snížené sazby budou zahrnuty kromě stávajících titulů ubytovací služby, dřevěné a rostlinné ekobrikety, pelety, štěpka a palivové dříví a technologická zařízení pro lokální výrobu tepelné energie z obnovitelných zdrojů
- zrušení daně z dividend, kapitálových výnosů, dědické, darovací s výjimkou III. skupiny, z převodu nemovitostí a daně z nemovitostí ze zemědělské půdy
- příprava a případná realizace privatizace ČSA, Letiště Praha a České pošty
- zrušení povinnosti zavedení registračních pokladen
- posouzeních jednorázových jednoročních daňových prázdnin živnostníků
- zrušení pohřebného a takzvaného "pastelkovného"
- zvýšení adresnosti sociálních příplatků
- snížení porodného
- zahájení důchodové reformy
- novelizace zákoníku práce
- zavedení poplatků za den pobytu v nemocnici, vydání receptu, návštěvu na pohotovosti a ambulantního specialisty
- zrušení zákona o neziskových organizacích
- omezení provozu kamionů na silnicích o víkendech
- vypracování programu kombinované dopravy a výstavby logistických center, urychlení příprav výstavby vysokorychlostních tratí
- zvážení budování jezů na Labi
- zachování limitů těžby hnědého uhlí
- nemělo by se začít s plánováním výstavby nových bloků jaderných elektráren
- změna volebního systému tak, aby garantoval vyšší míru poměrného zastoupení stran a vítězi voleb přiřkl prémii v rámci přerozdělování mandátů
- otevření diskuse o zavedení přímé volby prezidenta, starostů a hejtmanů
- reforma policie, schválení změn ve zpravodajských službách
- vyjmutí policejní inspekce z gesce ministerstva vnitra
- vytvoření kriminálního úřadu, který by se věnoval vyšetřování zvlášť závažné kriminální činnosti
Poslední dilema dořešila KDU-ČSL - na "svá" dvě volná vládní místa chce usadit známou dokumentaristku a bývalého šéfa diplomacie.
Pražané: odpovědnost nese Topolánek
Předseda pražské regionální organizace ODS Jan Bürgemeister, který je i poslancem, ČTK v úterý zopakoval, že by podle něj strana měla se zelenými a lidovci o vládním týmu dál jednat.
Nakonec pražští občanští demokraté v úterý vpodvečer nový kabinet podpořili - avšak s výhradami. V usnesení mimo jiné uvedli, že rozdělení křesel v kabinetu neodpovídá výsledkům voleb. Všechny poslance nicméně vyzvali k tomu, aby pro druhý kabinet premiéra Mirka Topolánka zvedli ruku.
"Za politickou chybu považuje skutečnost, že se ODS vzdala klíčových resortů financí, místního rozvoje a zahraničí, kdy především resort financí je považován za vlajkovou loď nezbytných reformních změn a volebního politického programu ODS," řekl po zasedání rady novinářům šéf pražských občanských demokratů Jan Bürgermeister.
On a jeho kolegové se rovněž shodli, že podpisem koaliční smlouvy s lidovci a zelenými převzal Topolánek plnou odpovědnost za tento projekt.
Premiér, který byl na setkání rovněž, výsledek pražského rokování nekomentoval. "Je dobré se setkat," řekl pouze novinářům a zamířil do Kramářovy vily, kde se večer schází stranické grémium ODS.
Lidovci vybírali 5 hodin
Václav Klaus trvá na tom, že si ve vládě představuje jiná jména. V úterý řekl, že svůj další postup oznámí v tomto týdnu.
Topolánek po obědě s prezidentem podotkl, že kdyby složení kabinetu bylo jen otázkou jeho osobního vkusu, skládal by se jen z členů ODS. Podle něj na dnešní schůzce "nic zásadního nevymysleli".
Bylo to první setkání od momentu, kdy Václav Klaus před Vánoci striktně odmítl Topolánkův plán vládnout spolu s lidovci a zelenými a nadpoloviční většinu hlasů získat ve sněmovně díky hlasům "přeběhlíků" - tedy těch, kteří v minulých měsících opustili řady ČSSD (Miloš Melčák a Michal Pohanka).
I Topolánek nicméně na svém - tedy trojkoaliční vládě - trvá.
Lidovci do této sestavy v úterý večer vybrali náhradníka za Simeonu Zikmundovou, která ustoupila od nominace do čela legislativní rady vlády.
Po pěti hodinách debat vedení KDU-ČSL přijalo návrh svého předsedy Jiřího Čunka: ministryní kultury se má stát dokumentaristka Helena Třeštíková a Cyril Svoboda (s nímž se dosud jako s ministrem kultury počítalo) bude šéfem legislativní rady.
|
Patový výsledek loňských sněmovních voleb ani po sedmi měsících politických jednání ke kabinetu opírajícímu se o důvěru sněmovny nevedl, zemi už od října spravuje Topolánkova menšinová vláda v demisi.
ODS, KDU-ČSL a Strana zelených sice v prosinci uzavřely koaliční smlouvu, na jmenování společné vlády ale stále čekají.
Prezidentovi se nelíbí především fakt, že trojkoalice nemá pro svou vládu zajištěnou podporu ve sněmovně. Za dobrou volbu nepovažuje hlava státu kvůli křehkým vztahům s Rakouskem ani jmenování Karla Schwarzenberga ministrem zahraničí.
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
| |
| |