Praha - Předposlední řádná schůze sněmovny rozhodne, jaké zákony ještě stihnou současní poslanci projednat a schválit. Přitom vyzkoušejí koalice, které by mohly vládnout po říjnových volbách.
Před volbami v červnu 2002 hlasovali pro nákup švédských stíhaček gripen vládní ČSSD, opoziční lidovci a unionisté.
Tehdy prohráli s dosavadním spojencem sociálních demokratů ODS a rovněž opoziční KSČM. Po volbách však sestavili tzv. "gripenovou koalici" a stíhačky si od Švédů aspoň pronajali.
Celou řadu koalic si strany vyzkoušejí také před nadcházejícími volbami. Na schůzi sněmovny, která začne příští týden, budou mít k dispozici celkem 108 zákonů.
Poslanci ODS i ČSSD na dotaz deníku Aktuálně.cz uvedli, že zatím skoro žádné dohody o schvalování zákonů mezi stranami neexistují.
Hlasování bude o to dramatičtější, že šanci na schválení v tomto volebním období prakticky nemá norma, která na dubnové schůzi neprojde aspoň prvním čtením.
Jak daleko proti krizi
Předem jistá je pouze "protikrizová koalice" občanských a sociálních demokratů. Jejich lídři se předem dohodli na vzájemné podpoře protikrizových balíčků včetně snížení sociálního pojistného, jak navrhuje ODS, a šrotovného z dílny sociálních demokratů.
Blízkost obou stran by se ještě podtrhla, kdyby využily své ústavní většiny a dohodly se na přímé volbě prezidenta, kterou navrhuje vláda i sociální demokraté.
Víc pravděpodobná je shoda na zákonech, které mohou pomoci průmyslově-dopravní lobby. Například bývalý sociální demokrat Miloš Melčák navrhl s podporou vládních poslanců zákon, který by vyloučil ekologické organizace ze stavebního řízení.
ODS v čele Plzeňského kraje navrhla omezit ochranu přírody v Národním parku Šumava, agendu teď převzala hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD). Velké strany mohou společně zabránit omezení víkendových jízd kamionů.
Klíčovou zkouškou pro spojenectví velkých stran bude novela horního zákona. Prosadila ji přes vládu Strana zelených, která chce její pomoci zrušit ochranu uhelných zásob pod Krušnými horami a na úpatí Beskyd. Opoziční ČSSD to odmítá a předchozí jednání ve sněmovně ukázala, že má podporu některých poslanců ODS.
Napravit minulé křivdy
ČSSD má možnost uzavřít také sociální spojenectví s komunisty. K dispozici bude nejen antidiskriminační zákon, u kterého je třeba přehlasovat prezidentské veto.
Jednotliví levicoví poslanci navrhují, ať se odškodní klienti kampeliček, ať se zasáhne proti domácímu násilí, ať se znovu zavedou novomanželské půjčky a také ať chudí neplatí televizní poplatky.
Naproti tomu se mohou o společný úspěch znovu pokusit poslanci odcházející vládní koalice. Poslední zákony o eGovernmentu zřejmě podpoří někteří poslanci ČSSD a KSČM, kteří neměli s projektem ministra vnitra Ivana Langera ani předtím velký problém.
Podporu obvykle dokáže vyjednat i ministr financí Miroslav Kalousek, který sněmovně předkládá daňový řád.
Svou skutečnou sílu si však koalice může vyzkoušet při návrhu zákona o restituční tečce, kde se nedá s tolerancí levice počítat. Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce s jeho pomocí zajistit náhradu za ukradené pozemky opravdu všem občanům, kteří o ně přišli v padesátých letech minulého století.
Napravit minulé křivdy může také novela občanského zákoníku, která vrací obvyklá práva majitelům nájemních bytů.
Příležitost k otevřenému ideologickému souboji nabízejí pravicové koalici senátní návrhy o uznání protikomunistického odboje a odškodnění obětí sovětské okupace.
Boj o modafen
ODS už na minulé schůzi ukázala, že dokáže získat porozumění komunistů při jednání o zákonech, které zavádějí eGovernment.
Víc šancí najít společnou řeč s malými pravicovými stranami může využít ČSSD. S lidovci bude podporovat zákaz fúzí zdravotních pojišťoven, její poslanci mohou podpořit zelené proti ODS při některých ekologických zákonech.
Příležitostí, aby vznikla "protiefedrinová koalice" ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených, bude zákon o návykových látkách, který se vrací ze Senátu. Ve sněmovně hlasovala většina sociálních demokratů s některými zelenými a lidovci pro pozměňovací návrh komunistické poslankyně Kateřiny Konečné, která doporučila prodávat modafen a další léky s obsahem pseudoefedrinů pouze na recept. Pseudoefedriny slouží jako hlavní surovina pro výrobu tvrdé drogy pervitinu.
V Senátu prosadili Tomáš Julínek (ODS), Daniela Filipiová (ODS) a Vladimír Dryml (ČSSD) změnu, podle které lékárníci smějí prodávat modafen a obdobné léky přece jen bez receptu. Protiefedrinová koalice ve sněmovně má možnost modafen z volného prodeje přece jen vyloučit.