Sněmovna ve čtvrtek přeruší program a ocení Bradyho. Medaili mu předá i premiér Sobotka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 25. 10. 2016 16:11
Jiří Brady, kterého se rozhodl nevyznamenat prezident Miloš Zeman, převezme ocenění v Poslanecké sněmovně. Její předseda Jan Hamáček (ČSSD) kvůli tomu svolá na čtvrteční 11. hodinu slavnostní shromáždění poslanců, kde strýc ministra kultury Daniela Hermana ocenění převezme. Podle zdroje Aktuálně.cz se na tom v úterý shodl organizační výbor sněmovny. V 11 hodin se přeruší program schůze sněmovny, začne "slavnostní shromáždění", zazní hymna a přijde Brady, který si ocenění převezme. Bradyho vyznamená i premiér Bohuslav Sobotka.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Poslanecká sněmovna ocení Jiřího Bradyho, jemuž se rozhodl nedat vyznamenání prezident Miloš Zeman. Informace Aktuálně.cz při odpoledním zahájení schůze potvrdil předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), kterého podpořili i ostatní zástupci politických klubů v dolní parlamentní komoře. Bradyho se rozhodl vyznamenat i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Jednání sněmovny bude ve čtvrtek přerušeno a v jedenáct hodin začne krátké slavnostní shromáždění, kdy ve sněmovně uvítáme pana Jiřího Bradyho a oceníme jeho celoživotní postoje," oznámil Hamáček.

Premiér Sobotka pak v úterý oznámil, že Bradymu udělí medaili Karla Kramáře. "Pokládám za krajně nešťastnou jak skutečnost, že 28. října nebude panu Bradymu uděleno státní vyznamenání, tak i všechny okolnosti, které k tomu vedly," uvedl premiér. Bradyho chce ocenit za celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů.

"Pana Bradyho jsem měl možnost poznat osobně. Před dvěma lety jsme ve Spojených státech společně navštívili Americké muzeum holocaustu ve Washingtonu. Pan Brady mi zde líčil své tragické zkušenosti s nacistickou mašinérií smrti, která zabila miliony lidí, včetně členů jeho rodiny," dodal Sobotka.

Parlamentní strany svolání slavnostního shromáždění přivítaly. "Jsem rád, že vedení sněmovny se ztotožnilo s návrhem naší paní poslankyně Němcové," zareagoval předseda ODS Petr Fiala. "Myslíme si, že takové ocenění pana Bradyho je adekvátní krok. Navíc sněmovna byla ta, která jej navrhla panu prezidentovi na státní vyznamenání," přidal se šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Stejně reagovali také další zákonodárci.

Původně poslanci zvažovali svolání schůze na čtvrteční druhou hodinu odpolední, jenže kvůli obavě, že ve sněmovně bude málo poslanců, zařadili slavnostní shromáždění už na jedenáctou. Jediné, co se řešilo, bylo to, jestli Brady bude v Praze, aby mohl do sněmovny přijít a ocenění převzít. 

Samotná Němcová se už v neděli obrátila na všechny poslance a poslankyně s výzvou ke speciálnímu zasedání sněmovny. "Pokud se potvrdí informace o tom, že kvůli setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou nebude Jiřímu Bradymu vyznamenání uděleno, vyzývám k tomu, aby bylo zorganizováno slavnostní zasedání Poslanecké sněmovny. Byla by to důstojná možnost, jak panu Bradymu za jeho celoživotní dílo poděkovat," napsala Němcová.

Bradyho ocení Praha i Brno

Kromě sněmovny a premiéra ocení Bradyho i město Brno, Univerzita Palackého v Olomouci nebo primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). "My jsme se dnes (v úterý) na radě dohodli, že mu předáme pamětní list jako poděkování za jeho život a přístup k němu a jakým způsobem vše prezentuje společnosti," upřesnil podle ČTK náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL). Pražská primátorka Bradymu udělí symbolický klíč od Prahy. "Když ne Hrad, tak alespoň Praha prokáže panu Bradymu úctu. Dám mu klíč od města," zdůvodnila na Twitteru.

Jiří Brady přežil holocaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Celý život také přednášel o nacistických hrůzách za druhé světové války.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 57 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy