Komárek psal poslancům kvůli trestnímu oznámení na Zemana. Porušil člen Rady ČT kodex? ptá se

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Václav Dolejší
27. 1. 2016 19:30
Trestní oznámení, které podal člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho výroku o kalašnikovu, bude možná probírat volební výbor Sněmovny. Šéf výboru Martin Komárek (ANO) totiž pochybuje, zda se činnost Šarapatky slučuje s morálním kodexem člena Rady České televize. Komárek se v dopise ptá poslanců, jestli by kvůli tomu neměl svolat výbor. Ten má přitom právo navrhnout celé Sněmovně odvolání jakéhokoliv člena Rady ČT z funkce.
Poslanci ANO Martinu Komárkovi se nelíbí chování člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky
Poslanci ANO Martinu Komárkovi se nelíbí chování člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky | Foto: DVTV

Praha - Člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka by se mohl objevit na "koberečku" volebního výboru Poslanecké sněmovny kvůli tomu, že na výroky prezidenta Miloše Zemana o odstranění politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky kalašnikovem reagoval trestním oznámením. 

Členům volebního výboru totiž přišel mail od předsedy výboru Martina Komárka (ANO), ve kterém se chování Šarapatky podivuje. "Mám pochyby o tom, že se činnost pana Šarapatky slučuje s morálním kodexem člena Rady ČT," napsal poslanec.

Rozpaky v něm údajně vyvolal už Šarapatkův dřívější komentář v Lidových novinách, kde kritizoval Zemanovy spojence za to, že se "navážejí" do České televize. "Jeho současná proaktivní žaloba na prezidenta tyto rozpaky prohloubila. Prosím, co si o tom myslíte? Měli bychom svolat výbor?" ptá se Komárek.

Šarapatka trestní oznámení na prezidenta podal v úterý v reakci na Zemanovy pondělní výroky na debatě s občany Tišnova. "Přestože se pracovníci Kanceláře prezidenta republiky dodatečně snaží výrok bagatelizovat poukazem na prezidentův 'drobný bonmot', vzbuzuje jeho obsah zcela reálné podezření na spáchání trestného činu," napsal do oznámení.

Nejsem inkvizitor, ale chová se nestandardně

Když se online deník Aktuálně.cz začal o Komárkovo svolávání poslanců zajímat, poslanec odpověděl, že jeho jediným cílem je znát názor členů výboru, kteří se mu zatím neozvali. "Když nebude převažující chuť lidí tento výbor svolat, tak ho svolávat nebudu, protože nechci ze sebe dělat nějakého inkvizitora. Nechci dělat soudce, ale na druhé straně je to od něj nestandardní chování," tvrdí poslanec.

Výbor by mohl i navrhnout Sněmovně Šarapatkovo odvolání z Rady. "Samozřejmě, takovou pravomoc v krajním případně máme, ale chtěl bych třikrát podtrhnout, že by to bylo v tomto případě naprosto předčasné. To by bylo krajní řešení," odpovídá Martin Komárek.

Ať si svolává, co chce

Zdeňkovi Šarapatkovi se Komárkova aktivita nelíbí, podle něj je v rozporu se zákonem o České televizi. "Ať si svolává, co chce, ale já jako občan můžu podat trestní oznámení, na koho chci, a také můžu napsat jakýkoliv text. Publicistika je moje profesní povolání a on mě nemůže nijak omezovat," míní Šarapatka, který je připravený na výbor přijít. "Samozřejmě bych přišel, protože toto je útok na občanskou svobodu," tvrdí.

Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov.
1:24
Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video: economia

Zároveň nevylučuje, že by celá věc mohla skončit skutečně návrhem na jeho odvolání z Rady ČT. "Myslím, že někteří členové výboru to mají z pokynu pana prezidenta za úkol. Proto takový pokus o odvolání nevylučuji," konstatuje Šarapatka, který ale nechtěl svá slova více konkretizovat.

Cesty Zemana a Šarapatky se rozešly

Zdeněk Šarapatka vedl kabinet Miloše Zemana v době, kdy byl premiérem. Postavil se ale proti němu ve chvíli, kdy potvrdil, že mezi Zemanovými poradci vznikl materiál s názvem Olovo, který měl s pomocí vymyšlených informací zdiskreditovat  tehdejší Zemanovu kritičku v ČSSD Petru Buzkovou. Cesty Zemana a Šarapatky se rozešly a Šarapatka od té doby mnohokrát Zemana kritizoval za různé jeho kroky. 

"On vede s panem prezidentem celoživotní boj, jako člen Rady ČT je ale v jiné pozici než publicista, který si může bojovat, s kým chce," soudí poslanec Martin Komárek.

"Jestli si pan poslanec myslí, že šestnáct let nežiji ničím jiným než myšlenkami na Miloše Zemana, tak tomu není," reaguje Šarapatka.

 

Právě se děje

Další zprávy