Komárek chce řešit, zač Dvořák dostal od ČT odměnu 2 miliony

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
23. 6. 2015 20:00
Volební výbor žádá od členů Rady ČT vysvětlení, proč schválila šéfovi ČT Petru Dvořákovi více než dvoumilionový roční bonus.
Martin Komárek pozval Radu ČT, aby vysvětlila důvody udělení dvoumilionové odměny řediteli ČT Petru Dvořákovi
Martin Komárek pozval Radu ČT, aby vysvětlila důvody udělení dvoumilionové odměny řediteli ČT Petru Dvořákovi | Foto: DVTV

Praha - Generální ředitel České televize Petr Dvořák bude od středy na Valném shromáždění Evropské vysílací unie hostit bezmála dvě stovky představitelů veřejnoprávních médií z celé Evropy.

Během mezinárodního setkání se přitom na jiném místě v Praze budou řešit Dvořákovy peníze - tedy přesněji jeho roční více než dvoumilionová odměna, kterou mu minulý týden přiklepla Rada ČT.

Předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek chce členy rady za toto rozhodnutí pogrilovat.

"Nabyl jsem nezvratného dojmu, že odměna nebyla udělena správně," zdůvodnil Komárek, proč na středu výbor svolal. Podle něj totiž Rada neprovedla kontrolu hospodaření s financemi, z nichž veřejnoprávní televize platí soukromým produkcím. To podle poslance hnutí ANO mohou být až dvě miliardy korun.

Kromě dvoumilionového bonusu se ale Komárek chce ptát i na další věci. "Jaké jiné benefity má generální ředitel nebo z čeho a proč si ČT platí lobbisty, kteří prosazují její zájmy ve Sněmovně. Podle mě by veřejnoprávní televize měla mít sama dostatečnou váhu na to, aby to zvládla sama," dodal Komárek.

Členové Rady dorazí, poslanci možná ne

Na slyšení by se měla podle předsedy Rady ČT Jana Bednáře dostavit velká část členů rady. "Můj názor je, že pravděpodobně nemá (Komárek) dostatek informací. Protože my máme k dispozici velké množství podkladů, které nám dávají dost informací o tom, jak Česká televize hospodaří," reagoval Bednář na Komárkova slova.

Nárok na odměnu prý Dvořákovi vzniká automaticky po splnění kritérií, která loni naplnil. "Samozřejmě to můžeme vysvětlovat do všech potřebných podrobností. Jsme na to připraveni," nemá obavy Bednář.

Na doplňující dotazy ale Komárek s největší pravděpodobností odpověď ve středu nedostane. Členové Rady totiž dostali pozvánku pouze k vysvětlení okolností udělení odměny.

"Co se týče toho, že televize najímá lobbisty… To jsou, pokud vím, jen fámy, nic takového se neděje. Vznikly ale nejspíš tak, že ČT v rámci marketingu si dříve najímala firmy, které jí zajišťovaly výzkum připravované legislativy," odtušil Bednář.

Na jednání naopak dost možná nedorazí řada poslanců. "Pana Komárka v těchto populistických aktivitách podporovat nebudu," řekl Aktuálně.cz Jan Chvojka (ČSSD). Nezúčastní se ani jeho straničtí kolegové Vítězslav Jandák a Jan Birke.

"Pan předseda výbor svolává trochu chaoticky. Spousta poslanců má program, protože není Sněmovna. Je otázkou, jestli budou vůbec usnášeníschopní. Přijde mi to trochu nekorektní, protože jednání výboru by mělo mít nějaký rytmus," vytkl Komárkovi Jandák, který výbor dříve sám vedl.

Kvůli nabitému programu nepřijde ani poslanec TOP 09 Zdeněk Bezecný. Komárek totiž svolal jednání minulý čtvrtek, jeho kolegové navíc nedostali žádné podklady k jednání. "Vůbec nevím, k čemu se máme usnášet," podotkl například komunistický zákonodárce Vladimír Koníček.

Usnesení nebude mít právní váhu

Komárek uznává, že i když se sejde dostatečný počet členů výboru, případné usnesení bude bezzubé. "Právní váhu by nemělo, ale předpokládám, že by vyvolalo nějakou odezvu," myslí si.

Dvořákovu odměnu schválila Rada ČT před týdnem. Pro plnou výši bylo 10 ze 14 členů. Dva radní se zdrželi, dva podpořili návrh, aby Dvořák dostal odměnu ve výši 90 procent.

"Ne všechny zprávy, které dostáváme, jsou dostatečně kvalitní. Některé dotazy ze strany členů Rady ČT nebyly zodpovězeny. Komunikace s veřejností není zcela ideální. V podkladech pro Radu ČT dokonce tento bod není uveden," řekl například Michael Hauser, který byl proti plné výši bonusu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy