Komárka potopili kolegové. Na grilování Rady ČT nedorazili

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
24. 6. 2015 19:12
Z narychlo svolaného jednání volebního výboru, který měl řešit dvoumilionovou odměnu pro generálního ředitele ČT, se stal "neformální seminář".
Foto: DVTV

Praha – Tepání členů Rady ČT kvůli více než dvoumilionovému bonusu pro ředitele veřejnoprávní televize se ve středu změnilo v blamáž. Už jen proto, že poslanci byli na své vlastní půdě v citelném oslabení. Kromě předsedy volebního výboru Martina Komárka (ANO) dorazili jen tři jeho kolegové. Proti nim sedělo sedm členů orgánu, který má na fungování České televize dohlížet.

Komárka podpořili jen Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Vladimír Koníček (KSČM) a Stanislav Berkovec (ANO). Ostatní členové nedorazili třeba kvůli tomu, že se termín narychlo svolaného jednání křížil s jinými výbory. Nebo Jan Chvojka (ČSSD) nepřišel kvůli tomu, že Komárkovo počínání označil za populismus.

Tak jako tak, výbor kvůli absencím nebyl usnášeníschopný. Komárek proto musel požádat předsedu Rady ČT Jana Bednáře, zda souhlasí s tím, aby se z jednání stal "neformální seminář". V opačném případě by se muselo shromáždění rozpustit.

Komárek Radu předvolal kvůli výroční odměně pro generálního ředitele Petra Dvořáka. "Po přečtení zprávy o činnosti ČT jsem dospěl k názoru, že Rada nemůže udělit odměny v plné výši, protože neví, jak ČT hospodaří," zdůvodnil poslanec.

Vadilo mu hlavně to, že ani jedna z kontrol nařízených Radou se netýkala peněz vyplácených soukromým produkcím. "Pokud se nemýlím, jde o dvě miliardy korun ročně," podotkl Komárek s tím, že jde téměř o třetinu rozpočtu ČT. Sám by z toho prý byl "mírně nervózní".

Víme o každé třetině, brání se radní

Členové rady mu nicméně oponovali. "My víme, co se děje s každou třetinou rozpočtu ČT. Druhá věc je, že s některými informacemi nemůžeme jít na veřejné jednání volebního výboru. Nevidím důvod, proč bychom se zajímali jen o jednu třetinu rozpočtu, nás zajímají tři třetiny," podotkl například místopředseda Rady Richard Hindls.

Bednář připomněl, že bonus se udílí na základě jasně stanovených kritérií – zejména těch, která se týkají hospodaření. "Pokud většina členů Rady ČT odsouhlasila bonus panu generálnímu řediteli, je přesvědčena o tom, že hospodaření je v pořádku," podotkl suše.

Komárek nicméně s odpověďmi očividně spokojený nebyl, když několikrát zopakoval, že podle jeho názoru Rada nemohla kvalifikovaně o bonusu rozhodnout. "Využiji tuto zkušenost při jednání s ministerstvem kultury o změně zákona o ČT, aby se pravomoci Rady ČT rozšířily," prohlásil.

Podle něj by měli mít radní možnost vidět veškeré smlouvy, které ČT uzavírá, včetně těch s umělci. Podle někdejšího předsedy Rady Jaroslava Dědiče ale členové nemají takové vědomosti, aby byli schopni posoudit, jestli jsou například honoráře vyplácené hercům příliš vysoké.

Dědiče podpořil i jeho kolega Michal Jankovec. Analýza, kterou si Rada nechala v minulosti vypracovat, totiž ukázala, že není možné zveřejňovat podrobné rozpočty pořadů a odměny herců nebo štábů.

Dvořákovi nárok na výroční odměnu vzniká automaticky ze smlouvy. Lišit se může pouze svou výší, o níž rozhoduje právě Rada. Kromě hospodaření radní zohledňují i celkovou úroveň vysílání a "manažerské výsledky" - pod tímto se skrývá například komunikace s Radou a veřejností nebo restrukturalizace televize.

Členové přesně před týdnem jasnou většinou rozhodli, že Dvořák všechna kritéria splnil, má proto nárok na 2,3 milionu navíc k platu. Komárek hned druhý den zareagoval svoláním výboru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy