V ODS vítězí "pardálové" jako Fiala, Stanjura či Vondra. Mládí si ale začíná stěžovat

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 1. 2020 10:38
Pohled na kongres ODS ukazuje, že z něj vyšli vítězně zkušení politici, jakými jsou předseda Petr Fiala či noví místopředsedové Zbyněk Stanjura a Alexandr Vondra. Noční závěr kongresu ale ukázal, že ve straně jsou také mladí, kritičtí členové, kteří upozorňují, že strana rychle stárne a málo myslí na mladé voliče i spolustraníky.
Nové vedení ODS, které má největší podporu členské základny. Mladí členové ODS a ženy ve vedení nejsou.
Nové vedení ODS, které má největší podporu členské základny. Mladí členové ODS a ženy ve vedení nejsou. | Foto: Radek Bartoníček

Byly to chvíle, kdy se kongres ODS už chýlil ke konci, hodiny ukazovaly po desáté večer a řídící celého jednání Jana Černochová delegáty vyzývala, aby ještě neodcházeli. Právě v těchto okamžicích, na úplný konec kongresu, přicházeli k mikrofonu mladší členové ODS. A hned několik z nich vystoupilo s vůbec nejvíce kritickými projevy na adresu strany samotné.

"Časy se mění a my jako strana stárneme. U nás je problém v tom, že nejsme dostatečně atraktivní na to, aby se k nám hlásila sečtělá mladá generace. Společně žijeme ještě v době papírové, a to jen vystihuje, kolik nám v průměru je. A proč jsme právě málo atraktivní pro skupinu mladých voličů," stěžoval si mladý delegát z Prahy Nikola Šafránek.

Přitom popisoval, jak mu nedávno předal stranický kolega rozpočet radnice, který měl na třech stovkách stránek. "Vypadalo to spíše jako román Vojna a mír," glosoval ironicky situaci Šafránek a tvrdil, že ODS žije spíše v nostalgii.  "U nás slýchávám skvělé historky od starších členů ODS, jak tenkrát na akcích s ODS zapařili, jaká to byla legrace. Jenže to bylo před dvaceti lety a tobě bylo třicet, říkají mi. Ovšem tehdy jsme byli jako ODS na špici, protože třicetileté nadšence volili mladí i starší," uvedl Šafránek s tím, že teď na kongresu už sedí převážná většina "vzdělaných, konzervativně smýšlejících strýčků a tetiček".

Šafránek si stěžoval také na to, že ODS má sice zkušené "pardály", ale podle něj se nedaří vychovávat nové, mladé členy. "Toto u nás vázne. Vybírejme z mladých intelektuální talenty, předávejme zkušenosti, trénujme a vychovávejme nové kandidáty, Jedině tak můžeme být zajímaví pro voliče, kteří nás v této chvíli považují za neatraktivní a archaickou stranu," prohlásil Šafránek už k poloprázdného sálu.

Nebyl přitom jediný. Mladých členů ODS, kteří měli směrem dovnitř kritické připomínky, bylo několik. Jejich rozdíl ve srovnání se staršími vynikl ještě více ve chvíli, kdy jeden z nejstarších delegátů kongresu po celou dobu projevu ostře kritizoval premiéra Andreje Babiše, zatímco mladí delegáti se vůbec o Babišovi nezmiňovali. Ne že by ho podporovali, jen vysvětlovali, že důležitější než kritika Babiše je program strany.

Mimochodem, na část programu s názvem "Země, která vítězí", vůbec na kongresu nakonec nepřišla řeč. Přitom právě v této části se mělo nejvíce mluvit o tom, jak získat voliče a vyhrát volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Jenže jednání ODS se odpoledne zbrzdilo kvůli zdlouhavému hledání nového prvního místopředsedy strany, takže řada unavených delegátů už večer odcházela ze sněmu a neměli zájem o debatu nad programem. "Něco takového je nedůstojné, příští kongres musí být dvoudenní," stěžovala si jedna z delegátek, která zůstávala sedět na místě.

Kdo ale výtky mladých slyšel, a to na vlastní uši a oči, byl předseda strany Petr Fiala. Když se ho on-line deník Aktuálně.cz ptal na kritiku mladých, tvrdil, že i pozorně vnímal.

"Jsem rád, že si mladí členové kriticky uvědomují to, že musíme ještě lépe oslovovat mladou generaci, a očekávám i od nich, že budou vymýšlet metody a postupy, jak své vrstevníky oslovit tam, kde třeba my už nápady nemáme," řekl Fiala a chválil organizaci Mladých občanských demokratů. Její zástupci naopak děkovali za spolupráci například končící první místopředsedkyni Alexandře Udženii a končícímu místopředsedovi Evženu Tošenovskému. 

Starší politici ODS mají zatím velkou podporu

Výsledek kongresu ale ukázal, že nejmladší členové budou muset na svou příležitost dál čekat, ve vedení je spíše starší generace. Fialovi je 55 let, tedy stejně jako prvnímu místopředsedovi Zbyňku Stanjurovi. Novému místopředsedovi Alexandru Vondrovi je 58 let, dalším místopředsedům, Martinu Kupkovi a Martinu Baxovi, 44 let a Miloši Vystrčilovi 59 let.

Ženy ve vedení ODS nejsou, ODS je nemá ani ve vedení Poslanecké sněmovny nebo Senátu. Předsedovi Senátu za ODS Jaroslavu Kuberovi je 72 let. Však také, když Kubera na kongresu vystoupil s projevem, se jeho povídání neslo v duchu toho, jak je ten "nový, mladý svět" pro něj jen těžko přijatelný. 

Přitom jen chvíli po něm vystoupil jeden z dalších mladých delegátů, který upozorňoval přítomné, že ODS se musí věnovat klimatické krizi, tedy tématu, kterému se například Kubera i v sobotu vysmíval.

"Klimatické změny jsou přitom jedno ze zásadních témat, které zajímají mladou generaci. Nebudeme-li o nich mluvit vážně ve veřejném prostoru, nebudeme pro mladé voliče dostatečně přitažliví," stěžoval si tento delegát. Stejně tak žádal, aby ODS podrobněji popsala, jak si představuje důchodovou reformu, která zajímá mnoho mladých lidí. "Nestačí ho popsat pouze do jediného odstavce našeho programu. Lidé ve věku dvaceti až čtyřiceti lety jsou velmi znepokojeni současným stavem, který vyvolává obrovskou nejistotu," vysvětloval.

Na věk narážel ve svém kandidátském proslovu na místopředsedu Alexandr Vondra, který naznačoval, že byl povolaný do vedení strany už spíše z "důchodu". "Ještě před Vánocemi jsem si myslel, že do toho nepůjdu. Nečekal jsem ale, kolik z vás bude žádat návrat 'stárnoucího havloida' zpátky do práce. Takže havloid je tady a hlásí se do služby," přiznal před delegáty Vondra v narážce na to, že v sametové revoluci v roce 1989 stál po boku Václava Havla a vydržel v jeho blízkosti několik dalších let.  

Atmosféra na kongresu, stejně jako výsledky hlasování, ale ukázaly, že zkušení "pardálové" jako Fiala, Vondra či Stanjura se těší velké přízni členů ODS a zatím nemají konkurenci. Projevy Fialy a Vondry sklidily největší potlesk a také v zákulisí bylo vidět, kolik delegátů stojí například o fotku či povídání s nimi. 

Noví místopředsedové Stanjura a Vondra jsou velezkušení politici, Stanjura jako předseda poslaneckého klubu ODS patří k nejvýraznějším členům sněmovny. Často útočí ostře na vládní politiky, nemá daleko ke zvýšení hlasu. Když se ho včera on-line deník Aktuálně.cz zeptal, zda se teď jako druhý muž strany nebude přece jen mírnit, odpověděl, že chce zůstat svůj.

"Nejhorší je, když se člověk stylizuje do nějaké role, která mu nesedí. Možná jsem trochu ostřejší, pusu mám ve sněmovně prořízlou, to přiznávám, také ale nějaké rány schytávám. Takový zůstanu, ze všeho nejvíce chci být ale nadále věcný," odpověděl Stanjura, který tvrdil, že zvolení Vondry vítá a na řadu věcí má podobný či stejný názor jako on. 

Příští měsíce ukážou, jak trojice Fiala-Stanjura-Vondra bude fungovat, a především s čím programově přijde. Včetně programu pro mladé. Zatímco na Vondrovi byla před půlnocí patrná únava z jednání a mluvil o tom, jak se těší na spánek, mladším delegátům by evidentně nevadilo, kdyby kongres ještě pokračoval. Přesto Vondra ještě po úplném konci čekal na Fialu a už se zajímal o to, na kdy svolá schůzku obměněného vedení strany. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy