Už žádní další Češi do Afghánistánu, zopakovala ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 11. 2009 15:25
Socialisté poukazují na nestabilitu afghánské vlády
Foto: Armáda ČR

Praha - Sociální demokraté dnes znovu zopakovali svůj negativní postoj vůči úvahám o zvyšování počtu českých vojáků v Afghánistánu.

Minulý týden se proti nim ohradil předseda socialistů Paroubek, dnes jeho stanovisko potvrdil stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Zásadně nesouhlasíme s úvahami o dalším zvyšování počtu vojáků v Afghánistánu a vyzýváme k dialogu se spojenci o další strategii," uvedl Zaorálek po dnešním jednání širšího vedení ČSSD.

Socialisté tak reagovali na výstupy z nedávné cesty ministra obrany Martina Bartáka do Spojených států, kde se o možném navýšení kontingentu hovořilo.

Zatímco minulý týden se Jiří Paroubek odvolával především na údajný nesouhlasný postoj českého lidu k vyslání většího množství vojáků, dnes ČSSD zase poukázala na problémy, v nichž se současná afghánská vláda nachází.

České jednotky jsou podle Zaorálka v Afghánistánu kvůli tomu, aby podporovaly právě nynější vládu. Je otázka, co tam budou budovat nyní, dodal.

ČSSD: Neplánujme dlouhodobě

Socialisté proto nepokládají za šťastné, aby Česko schvalovalo střednědobý výhled o vojenských zahraničních misích na dva až tři roky.

S takovým plánem přišlo ministerstvo obrany. Nyní se mise schvalují na rok.

ČSSD měla výhrady vůči počtu nasazených českých vojáků v afghánské misi ISAF už loni, poslanecká sněmovna kvůli tomu schválila plán letošních zahraničních misí až v únoru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy