Karzáí kontumačně vyhrál, vyhlásili ho prezidentem

Naďa Straková
2. 11. 2009 20:00
Volební komise rozhodla zrušit druhé kolo hlasování
Hamíd Karzáí staronovým prezidentem
Hamíd Karzáí staronovým prezidentem | Foto: Reuters

Kábul - Afghánská volební komise vyhlásila dosavadního prezidenta Hamída Karzáího vítězem prezidentských voleb. Učinila tak krátce poté, co zrušila druhé kolo hlasování, které se mělo uskutečnit 7. listopadu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Nezávislá volební komise vyhlašuje Hamída Karzáího vítězem voleb... jelikož zvítězil v prvním kole voleb a byl jediným kandidátem v kole druhém," oznámil na dnešní tiskové konferenci rozhodnutí komise její šéf Azizulláh Ludin.

Druhé kolo voleb by bylo náročné zejména v horských oblastech, které v zimním období jsou zcela odříznuty od civilizace. Mnozí se také obávali, že by znamenalo další oběti na životech. Radikální hnutí Taliban, které se snažilo průběh prvního kola voleb narušit intezivními útoky, i tentokrát hrozilo, že bude na volební místnosti i voliče útočit.

V neděli z volebního klání nečekaně odstoupil Karzáího hlavní protikandidát - bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh - a Karzáí se tak stal jediným kandidátem druhého kola. Abdulláh stažením své kandidatury chtěl vyjádřit protest proti netransparentnosti a zmanipulování prvního kola hlasování. Žádal o výměnu některých členů volební komise.

Bílý dům Karzáího označil za "legitimního lídra". Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs prohlásil, že americký prezident Barack Obama se chystá Karzáímu telefonicky pogratulovat.

Oslabená afghánská vláda by pro Obamu podle agentury Reuters znamenala komplikace. Obama v těchto dnech zvažuje posílení amerického vojska v zemi.

V srpnovém prvním kole voleb Karzáí získal 49,67 procenta hlasů, zatímco pro Abdulláha hlasovalo 30,59 procent oprávněných voličů. Volby však provázely rozsáhlé podvody, kvůli kterým bylo několik tisíc hlasů anulováno. Většina z nich měla připadnout právě Karzáímu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy