Karzáí kontumačně vyhrál, vyhlásili ho prezidentem

Naďa Straková
2. 11. 2009 20:00
Volební komise rozhodla zrušit druhé kolo hlasování
Hamíd Karzáí staronovým prezidentem
Hamíd Karzáí staronovým prezidentem | Foto: Reuters

Kábul - Afghánská volební komise vyhlásila dosavadního prezidenta Hamída Karzáího vítězem prezidentských voleb. Učinila tak krátce poté, co zrušila druhé kolo hlasování, které se mělo uskutečnit 7. listopadu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Nezávislá volební komise vyhlašuje Hamída Karzáího vítězem voleb... jelikož zvítězil v prvním kole voleb a byl jediným kandidátem v kole druhém," oznámil na dnešní tiskové konferenci rozhodnutí komise její šéf Azizulláh Ludin.

Druhé kolo voleb by bylo náročné zejména v horských oblastech, které v zimním období jsou zcela odříznuty od civilizace. Mnozí se také obávali, že by znamenalo další oběti na životech. Radikální hnutí Taliban, které se snažilo průběh prvního kola voleb narušit intezivními útoky, i tentokrát hrozilo, že bude na volební místnosti i voliče útočit.

V neděli z volebního klání nečekaně odstoupil Karzáího hlavní protikandidát - bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh - a Karzáí se tak stal jediným kandidátem druhého kola. Abdulláh stažením své kandidatury chtěl vyjádřit protest proti netransparentnosti a zmanipulování prvního kola hlasování. Žádal o výměnu některých členů volební komise.

Bílý dům Karzáího označil za "legitimního lídra". Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs prohlásil, že americký prezident Barack Obama se chystá Karzáímu telefonicky pogratulovat.

Oslabená afghánská vláda by pro Obamu podle agentury Reuters znamenala komplikace. Obama v těchto dnech zvažuje posílení amerického vojska v zemi.

V srpnovém prvním kole voleb Karzáí získal 49,67 procenta hlasů, zatímco pro Abdulláha hlasovalo 30,59 procent oprávněných voličů. Volby však provázely rozsáhlé podvody, kvůli kterým bylo několik tisíc hlasů anulováno. Většina z nich měla připadnout právě Karzáímu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy