Karzáí kontumačně vyhrál, vyhlásili ho prezidentem

Naďa Straková
2. 11. 2009 20:00
Volební komise rozhodla zrušit druhé kolo hlasování
Hamíd Karzáí staronovým prezidentem
Hamíd Karzáí staronovým prezidentem | Foto: Reuters

Kábul - Afghánská volební komise vyhlásila dosavadního prezidenta Hamída Karzáího vítězem prezidentských voleb. Učinila tak krátce poté, co zrušila druhé kolo hlasování, které se mělo uskutečnit 7. listopadu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Nezávislá volební komise vyhlašuje Hamída Karzáího vítězem voleb... jelikož zvítězil v prvním kole voleb a byl jediným kandidátem v kole druhém," oznámil na dnešní tiskové konferenci rozhodnutí komise její šéf Azizulláh Ludin.

Druhé kolo voleb by bylo náročné zejména v horských oblastech, které v zimním období jsou zcela odříznuty od civilizace. Mnozí se také obávali, že by znamenalo další oběti na životech. Radikální hnutí Taliban, které se snažilo průběh prvního kola voleb narušit intezivními útoky, i tentokrát hrozilo, že bude na volební místnosti i voliče útočit.

V neděli z volebního klání nečekaně odstoupil Karzáího hlavní protikandidát - bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh - a Karzáí se tak stal jediným kandidátem druhého kola. Abdulláh stažením své kandidatury chtěl vyjádřit protest proti netransparentnosti a zmanipulování prvního kola hlasování. Žádal o výměnu některých členů volební komise.

Bílý dům Karzáího označil za "legitimního lídra". Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs prohlásil, že americký prezident Barack Obama se chystá Karzáímu telefonicky pogratulovat.

Oslabená afghánská vláda by pro Obamu podle agentury Reuters znamenala komplikace. Obama v těchto dnech zvažuje posílení amerického vojska v zemi.

V srpnovém prvním kole voleb Karzáí získal 49,67 procenta hlasů, zatímco pro Abdulláha hlasovalo 30,59 procent oprávněných voličů. Volby však provázely rozsáhlé podvody, kvůli kterým bylo několik tisíc hlasů anulováno. Většina z nich měla připadnout právě Karzáímu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy