Organizační výbor sněmovny dnes rozhodl, že dnem D, kdy premiér Topolánek požádá poslance o svolení vládnout, bude úterý.
Do té doby musí ještě ministři schválit programové prohlášení (stane se zítra) a šéf ODS se pokusí získat hlasy pro svůj kabinet.
Jeho šance jsou však minimální.
Podle prvních informací předstoupí Topolánkův kabinet před poslance s žádostí, aby směl vládnout necelý rok: devět měsíců, po nichž by zemi čekaly předčasné volby.
I další z kroků, k nimž se chce kabinet zavázat, souvisí s volbami - předloží totiž návrh zákona, podle kterého by počet poslanců klesl na 199. Slibuje si od toho, že zabrání opakování patové situace po letošních sněmovních volbách.
ODS chce diskutovat o změnách volebního zákona, které by měly vést ke spravedlivějšímu přepočtu hlasů voličů na mandáty.
Přečtěte si text návrhu vládního prohlášení ZDE
Rovná daň se vrací
Vláda navrhuje zavedení jednotné sazby daně z příjmu u fyzických i právnických osob. Usiluje také o zvýhodnění rodin s dětmi a
skupin obyvatel s nízkými příjmy a zváží možnost ročních daňových prázdnin pro živnostníky. Pro malé a střední podniky s obratem do 15 milionů korun kabinet navrhne možnost zrychleného odepisování.
Prioritou vlády je také vytvoření prostředí pro využívání alternativních paliv v dopravě, respektive snižování závislosti dopravy na ropě.
Žádné nové Temelíny
"Zachováme územní limity těžby hnědého uhlí a nebudeme prosazovat výstavbu nových jaderných bloků," uvádí vláda v návrhu svého prohlášení.
Programové prohlášení, jehož definitivní verzi vláda schválí nejspíš až ve středu, se v některých bodech podobá tomu, které Topolánek dával dohromady ještě s šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem a expředsedou lidovců Miroslavem Kalouskem - to ještě ve chvíli, kdy po volbách zkoušela sestavit společnou vládu trojkoalice.
Podívejte se vedle do fotogalerie, jaké prohlášení chystala trojkoalice ODS-lidovci-zelení.
V návrhu prohlášení se dokonce objevuje úplně stejná pasáž, která vyvolala pozornost i v případě chystané trojkoaliční vlády: výčet potravin, které vláda vyjme z jednotné DPH. Takže se v textu o úmyslech kabinetu píše o chlebu, pšeničné mouce či rybách a rýži.
Vicepremiér Petr Nečas v České televizi řekl, že vláda ODS nejde lidovcům ani zeleným na ruku. "Jen vycházíme z průniku našich programů," uvedl.
Lidovci: minimálně tolerance je jistá
Zda si tím Topolánkova vláda zajistí podporu alespoň KDU-ČSL a zelených, však není jisté. Lidovci dnes o podpoře vlády na jednání poslaneckého klubu nerozhodli a konečný verdikt udělají až těsně před schůzí sněmovny, na které se bude o důvěře hlasovat. "Naše odborné komise se zabývají jednotlivými body programového prohlášení, rozhodne se v úterý," řekl Aktuálně.cz mluvčí strany Ondřej Jakob.
Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová ale pro Radio Česko uvedla, že Topolánkova vláda může minimálně může počítat s tolerancí poslaneckého klubu. "Je to určitý způsob podpory. S přímou podporou máme problém, když nemůžeme nést zodpovědnost, jakou má ten, kdo je ve vládě," řekla.
Zelení vyjádřili dopředu některé podmínky, například se týkají omezení kamionové dopravy.
Trojkoaliční vláda sestavovaná krátce po volbách se pokoušela marně získat podporu nebo toleranci ČSSD, bez které by jejích 100 hlasů k důvěře ve sněmovně nestačilo. Topolánek proto sestavil menšinovou vládu z členů ODS a expertů, s nimiž chce přivést Českou republiku k novým volbám v roce 2007.
Přečtěte si další souvislosti
Rozhovor s Mirkem Topolánkem Jakou taktiku volí ODS do podzimních voleb? | |
Jak chce vláda hospodařit? S dluhem Schválený návrh rozpočtu počítá se schodkem 119 mld. | |
Důchodová reforma: pospíchá, nebo ne? Vicepremiér Nečas plánuje, že začne měnit penze |