Uhlobaroni přijdou o bič na vzpurné lidi: Vyvlastňování

Pavel Baroch
25. 6. 2012 13:30
Novela horního zákona posílí práva majitelů domů v Horním Jiřetíně
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Těžaři by v dohledné době měli přijít o možnost vyvlastnit lidem jejich domy, pod nimiž se nacházejí zásoby uhlí nebo jiných surovin. Firmám zůstane jediná možnost, jak se k ložisku dostat - domluvit se s majiteli domů a pozemků a jejich nemovitosti odkoupit.

Počítá s tím novela horního zákona z dílny ministerstva průmyslu, kterou v úterý projedná vládní kabinet.

O odstranění vyvlastňovacích paragrafů dlouhodobě usiluje radnice v Horním Jiřetíně a další odpůrci rozšiřování těžby uhlí v severozápadních Čechách. A také se k tomu zavázala Nečasova vláda ve svém programovém prohlášení.

"Je to skvělá zpráva pro všechny, kteří bojují o existenci svých domovů proti plánům těžebních společností. Bez vyvlastňovacích paragrafů nemá prolomení platných limitů těžby žádný smysl," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace, která na navrhovanou novelu upozornila.

Těžební firmy varují před tím, že zrušením vyvlastňovacích paragrafů může stát přijít o možnost dostat se ke strategickým zásobám nerostných surovin.

Šance na řádné odškodnění

Ministerstvo průmyslu v návrhu pro vládu uvedlo, že zvažovalo i variantu ponechat horní zákon v platném znění, tedy i s vyvlastňovacími paragrafy. Nakonec ovšem doporučilo tyto části zákona vyškrtnout.

Foto: Czech Coal

"Odstranění institutu vyvlastnění přispěje k transparentnosti vztahů mezi státem a soukromými vlastníky v oblasti těžby nerostných surovin," uvádí se v ministerské zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle ministerstva se v případě střetu zájmů budou moci majitelé nemovitostí "domoci řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání s těžebními organizacemi".

"V některých případech bude možno zcela eliminovat předpokládané negativní důsledky hornické činnosti na krajině a životním prostředí a odstranit překážky stavebního rozvoje," uvádí se ve zprávě.

Jistota, že nepřijdeme o domov

Navrhovanou novelu ocenil Vladimír Buřt, hlavní postava boje proti rozšiřování těžby uhlí v severočeském Horním Jiřetíně, pod nímž se rozkládají obrovské zásoby uhlí.

"Myslím, že je to hodně důležitý krok k tomu, aby lidé v ohrožených obcích získali větší jistotu, že je někdo nemůže připravit o domov," řekl Aktuálně.cz Buřt.

Otázkou je, nakolik bude novela úspěšná v Parlamentu, kde mívají těžaři obvykle silný vliv.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech čpouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy