Praha - Advokát Václav Láska podal trestní oznámení na premiéra Petra Nečase, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Důvod? Uplácení, respektive přijetí úplatku.
Podle Lásky se premiér dopustil uplácení rebelujících poslanců ODS lukrativními posty. Nečase tudíž podezřívá z trestného činu podplácení, trojici exposlanců pak z trestného činu přijetí úplatku.
"Abych minimalizoval odsudek, že se tak jen snažím o své zviditelnění, nebudu podané trestní oznámení nijak komentovat. Případné dotazy novinářů na toto téma zdvořile odmítnu. Pouze zde zveřejňuji text trestního oznámení a zde také zveřejním odpověď, které se mi od orgánů činných v trestním řízení dostane," uvedl na svých facebookových stránkách Láska.
Advokát se pozastavuje nad tím, že trojice poslanců opakovaně prohlašovala, že zákony známé jako "daňový balíček" jsou v rozporu se zájmy země a jejich občanů a "ostentativně dávali najevo, že pro ně nikdy nemohou hlasovat".
"(…) ještě 6. 11. 2012 potvrdili, že pro předmětné zákony nemůžou hlasovat, neb by to bylo v rozporu s jejich svědomím. Dne 7. 11. 2012 se výše uvedení poslanci vzdali svých poslaneckých mandátů a tím umožnili, aby předmětné zákony byly Poslaneckou sněmovnou (…) přijaty," upozorňuje Láska.
Nečas své sliby splnil
Jednání poslanců bylo podle něj rozhodující měrou způsobeno příslibem získání významných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu.
"Daný slib byl v případě Marka Šnajdra splněn tím, že byl v prosinci 2012 jmenován do dozorčí rady společnosti ČEPRO a.s. V případě Ivana Fuksy byl splněn v téže době jeho jmenováním na post vrchního ředitele Českého Aeroholdingu a.s. V případě Petra Tluchoře dosud slib splněn nebyl. Tento slib se má týkat získání postu ve společnosti ČEZ a.s.," píše advokát Václav Láska v trestním oznámení.
Poslanci se podle něj tedy dopustili trestného činu přijetí úplatku, neboť v souvislosti s věcí obecného zájmu přijali, nebo si dali slíbit úplatek.
Láska: Poslanci dostali posty jako protihodnotu
Nabídku, kterou jim Nečas a spol. učinili, lze podle advokáta považovat za neoprávněnou výhodu spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění.
"(…) ze sledu událostí je zřejmé, že jmenovaní poslanci nedostali své posty pro své odborné znalosti a schopnosti, nýbrž jako 'protihodnotu' za vzdání se poslaneckého mandátu," doplňuje Láska.
Nelíbí se mu, že toto jednání se obecně mezi politiky považuje za "politické vyjednávání" a akceptovatelné politické praktiky. Podle něj jde o trestné a "pro společnost mimořádně škodlivé" jednání.