Praha - Značné zneklidnění v ODS vyvolaly podle zjištění Aktuálně.cz informace, že se za zdmi vedoucích úřadů resortu vnitra pracuje na nové vlně personálních změn. Podle zdrojů s kontakty v nejvyšších patrech policie by měla zasáhnout nejen vnitro, ale především vedení dvou elitních policejních útvarů: protikorupční služby a útvaru pro boj s organizovaným zločinem.
Šéf resortu Martin Pecina obavy ODS na dotaz Aktuálně.cz odmítl jako liché.
Právě informacemi o "dalších čistkách" lze nicméně vysvětlit, proč občanští demokraté před pár dny prudce zareagovali na neočekávaný odchod jednoho náměstka na ministerstvu vnitra, zatímco rozsáhlé personální výměny v jiných resortech - například na ministerstvu zemědělství - veřejně tolik neřešili.
Síla vyšetřování
Z neoficiálních vyjádřeních vysokých politiků i bezpečnostních důstojníků totiž vyplývá, že v "tichém souboji" největších stran nejde o čerstvě odcházejícího náměstka Zdeňka Zajíčka. Ve hře, která zatím vyústila v požadavek ODS na odvolání ministra vnitra Martina Peciny, jde o ovládnutí klíčových policejních pozic před volbami.
Ten, kdo přes své lidi řídí tyto jednotky, má pod kontrolou i citlivé kauzy, které vyšetřují.
Viděno letitou a konkrétními případy vyostřenou optikou malostranských sekretariátů - je netaktické, aby měl před volbami takovou výhodu politický protivník.
Doposud řídí protikorupční službu i protimafiánský útvar lidé, kteří se ujali funkcí v éře Pecinova předchůdce Ivana Langera.
"Máme informace, že oba ředitelé mají být vyměněni," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z členů nejužšího vedení ODS.
Pecina: Nic nevím
Ministr vnitra Martin Pecina trvá na tom, že žádné politické čistky nechystá. A pokud prý budou v policejních útvarech nějaké změny, tak výhradně z rozhodnutí policejního prezidenta.
"Je to plně v jeho kompetenci. A nevím o tom, že by něco takového chystal," sdělil Aktuálně.cz ministr Pecina.
Dodal, že se změnami počítá pouze na ministerstvu. Reorganizace se dotkne ředitelů sekcí.
Pravděpodobnost, že Robert Šlachta v čele útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Libor Vrba ve vedení protikorupční služby vydrží až do voleb, nicméně podle informací Aktuálně.cz není příliš vysoká.
Oba jsou totiž v interních kruzích vnímáni jako osoby příliš spjaté s Ivanem Langerem.
Co už tu bylo
Právě protikorupční služba a protimafiánský útvar už v minulosti opakovaně do voleb zasáhly. A to v době, kdy vnitro ovládala sociální demokracie.
Z protikorupční jednotky například v roce 2006 před volbami cíleně unikly informace o napojení poslance ODS Vlastimila Tlustého na organizaci zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.
Nebo kdosi z policejní spisu služby vyňal zvukový záznam odposlechu Mirka Topolánka a Marka Dalíka v kauze Kořistka a poslal ho anonymně novinářům.
Kubiceho zpráva
Naopak situace na Útvaru pro boj s organizovaným zločinem před volbami v roce 2006 názorně ukázala, co se může stát, když vládnoucí strana nemá tuto jednotku pod kontrolou.
Útvar nejprve v kauze biolíh pozatýkal několik vysoce postavených úředníků a těsně před volbami jeho tehdejší šéf Jan Kubice vystoupil s prohlášením, že politici zasahují do vyšetřování citlivých kauz.
Ačkoli to žádné průzkumy nikdy nepotvrdily, šéf sociální demokracie Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že Kubiceho příběh jeho partaji prohrál minulé volby.