Praha - Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) dnes znovu zopakovala své výhrady k senátnímu návrhu, který by legalizoval eutanázii. Zároveň ale řekla, že se nejedná o stanovisko celé vlády, ale Strany zelených.
"Ve vládě však neznám nikoho, kdo by ten senátní návrh na legalizaci eutanazie podporoval," řekla Aktuálně.cz ministryně.
Proti návrhu se staví i Boris Šťastný (ODS), který uzákonění eutanázie také zvažuje. Jeho důvodem je to, že o legalizaci eutanázie se zatím dostatečně nedebatovalo.
Návrh zákona, který by legalizoval eutanázii, připravila strana liberálů LiRa. V senátu jej předložila senátorka Václava Domšová (SNK), takže se jím hor¨ní komora bude muset zabývat.
Čtěte více: Petice za zákon o důstojné smrti visí na internetu
Proti úmluvám
Podle ministryně Stehlíkové samotný návrh odporuje mezinárodním úmluvám o lidských právech a také základnímu právu na život.
Varovala i před zneužitím eutanazie. "Lidé mají často pocit, že existuje jen jedna volba, a to trpět, nebo se nechat zabít z rukou lékaře," řekla ministryně. To je podle ní špatně.
Často se totiž opomíjí takzvaná paliativní, bolest mírnící péče. Tato pomoc je poskytována v prostředí hospiců, ale i v domácím prostředí.
"V hospicích ještě jediný pacient nepožádal o eutanazii," řekla Stehlíková.
Zároveň je podle ní zapotřebí vzdělávat praktické lékaře tak, aby se aktivněji zapojili do poskytování paliativní péče. A to zejména tam, kde hospicové služby ještě nejsou dostupné.
V Česku existuje 13 hospiců, čtrnáctý se má otevřít v září v Čerčanech u Prahy.
Divoká eutanazie? Neexistuje
Ministryně se také snažila vyvrátit argument, že v českých nemocnicích se praktikuje takzvaná divoké eutanázie.
"Je to odborně nekorektní, zavádějící a jako argument pro legalizaci eutanázie neobstojí," domnívá se Stehlíková.
"Je zásadní rozdíl mezi podáním léků s cílem odstranit bolest a podáváním léků s úmyslem člověka zabít," dodala.
Eutanazie? Statistiky jsou zkreslené
Eutanazie na přání nemocného je zatím povolena v Nizozemsku a Belgii, tolerují ji v Oregonu, Kolumbii a Švýcarsku.
V těchto zemích ovšem podle zakladatelky hospicového hnutí v Česku Marie Svatošové existují tisíce nevyžádaných eutanázií. Statisticky se ale vykazují jinak a dochází k jejich zkreslení.