Stát se dohodl s církvemi, odluka je na spadnutí

Petr Holub a Martina Macková
13. 12. 2007 16:10
Stát zaplatí a vrátí majetek církvím za 83 miliard
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vládní komise má hotovo. Po osmnácti letech se našla dohoda o tom, jaké místo mají křesťané v České republice.

Základem dohody je vrácení majetku, který stát církvím zabavil v roce 1949. V druhé části vyrovnání se popisuje mechanismus, jak vláda přestane církve finančně podporovat.

"Jednání uvnitř církví nebylo snadné. Vážíme si vstřícnosti jednajících ministrů a zástupců státu, protože - podle pamětníků předchozích jednání - za posledních osmnáct let to byl nejvstřícnější přístup," řekl Aktuálně.cz synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

Klíč Klausovy obhajoby

 

Vládní komise vedená ministrem kultury Václavem Jehličkou (KDU-ČSL) dohodu přepsala do věcného návrhu zákona, který ještě musí schválit vláda a parlament. Spolu se zákonem o majetkovém vyrovnání předloží Jehlička návrh tzv. konkordátu, tedy smlouvy s Vatikánem, která zaručuje právní postavení největší z českých církví, římských katolíků.

Konkordát s Vatikánem přitom uzavřely všechny okolní státy.

Zákon i smlouva mají dobrou šanci, že budou schváleny. Jejich podpis přislíbil podle informací Aktuálně.cz prezident Václav Klaus při včerejším jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Klaus dosud dohodu s katolíky odmítal, příslib podpisu mu však může pomoci při únorové obhajobě prezidentské funkce. Právě lidovci mohou Klausovi zaručit dostatečnou většinu.  

Souvislost s budoucími prezidenstkými volbami potvrdil i exministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).

Podle něj by se smlouva s Vatikánem měla vyřešit co nejdříve. "Všechny politické strany to měly v programu, od podpisu Miloše Zemana to ale stále leží. Možná se teď ale bude s potvrzením vatikánské dohody chtít taktizovat," míní Jandák. Podle něj se dá čekat, že případný nový muž na Hradě by byl ke stvrzení vstřícnější než doposud Václav Klaus.

Splátky šedesát let

Členové komise zatím nechtějí mluvit o detailech dohody. "Všechno zveřejníme až příští týden," říká Jehličkova tisková mluvčí Marcela Žižková. 

Podle informací Aktuálně.cz počítá poslední verze s tím, že stát vrátí sedmnácti církvím zabavený majetek v hodnotě 83 miliard korun, z toho největší díl připadne římským katolíkům.

Dvě třetiny z této částky bude stát splácet šedesát let po miliardě korun, řeholním řádům vrátí za zbylou třetinu pozemky. Pozemkový fond by tak měl vrátit 19 tisíc hektarů polí a 61 tisíc hektarů lesa. Církve se pak vzdají všech majetkových nároků vůči státu.

Samotná odluka proběhne rušením příspěvku na provoz církví. Ten by měl v příštím roce dosáhnout 1,3 miliardy, od počátku roku 2009 by se postupně snižoval.

Jan Kasal a Václav Jehlička
Jan Kasal a Václav Jehlička | Foto: Ludvík Hradilek

Podle dosavadní verze by se měl ročně snižovat o desetinu a skončit tak do roku 2019. Není však vyloučeno, že se lhůta o několik let ještě prodlouží. "Jde o to, aby církve získaly čas postavit se na vlastní nohy," popsal smysl odkladu jeden z členů komise.

Dobré šance ve sněmovně

Návrh komise by neměl narazit ve vládní koalici. Jejími členy totiž byli za ODS místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, za zelené ministryně Džamila Stehlíková. 

Zákon o vyrovnání mezi státem a církvemi může získat dílčí podporu i mezi opozičními poslanci.

Sociální demokraté návrh zákona zatím neviděli. Jandák potvrdil, že zná jen teze, protože spolupracuje s ministrem Jehličkou.

Jandák se ale obává reakcí veřejnosti. "Zvlášť od dosud neuspokojených restituentů, majitelů půdy, kteří dodneška nedostali nic. Budou se ptát: proč oni, a proč ne my? Otvíráme tím Pandořinu skříňku," míní poslanec.

"Je to ale potřeba. Vláda se musí politicky pochlapit a konečně osmnáct let zablokovaný majetek vyřešit. A také napravit ledabylost předchozích politických generací, které měly nejprve křivdy napravit, a pak teprve privatizovat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy