Sobotka: ČSSD je ochotná jednat o změnách v koaliční smlouvě, nesmí se ale měnit ministři

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2016 16:29
ČSSD je spokojena se zněním koaliční smlouvy a nepožaduje žádné změny, řekl ve čtvrtek během návštěvy Číny předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pokud ji však budou koaliční partneři chtít doplnit či zpřesnit, je sociální demokracie připravena o tom jednat a případným změnám se nebrání. Nesmí se však týkat obsazení ministerstev, uvedl premiér.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Economia

Peking - Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl během návštěvy Číny novinářům, že sociální demokraté jsou ochotni jednat o doplnění nebo zpřesnění koaliční smlouvy. Změnám se prý ČSSD nebude bránit, pokud se nedotknou obsazení ministerstev.

"Spíš si myslíme, že je důležité ji (koaliční smlouvu) dodržet," uvedl Sobotka. Jakékoliv přerozdělování ministerstev podle něj nepřichází v úvahu. "Na té věci jsme se dohodli na začátku před dvěma a půl lety a není žádný důvod, abychom v tom dělali změny," řekl premiér. Zopakoval také svá dřívější slova o tom, že vládě se daří a není důvod koalici zahodit kvůli nějakým výrokům nebo neshodám.

O potřebě změn v koaliční dohodě mluvil ve středu předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. Jeho hnutí původně hrozilo, že by kvůli sporu o reorganizaci policie mohlo koaliční spolupráci vypovědět, což ale navzdory schválení reformy sboru neučinilo. Koaliční smlouva však byla podle Babiše několikrát porušena a nyní neexistuje mechanismus, jak závazky z ní vymáhat. Je nutné, aby koalice definovala restart, uvedl.

Ve čtvrtek Babiš řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý nemá důvěru hnutí ANO, které tak trvá na jeho rezignaci. Babiš v rozhovoru pro DVTV mimo jiné Tuhého označil za tajtrlíka. Sobotka to komentovat nechtěl.

"Nechci komentovat jednotlivé výroky. Pokládám za důležité, aby všechny tři koaliční strany unesly svoji odpovědnost. Jednou se daly do boje, jednou řekly ano, chceme vytvořit vládu. Jediné, co chci po hnutí ANO, je, aby dokázalo tu vládní odpovědnost unést, aby ji dokázalo unést až do řádných voleb. Sociální demokracie je připravena s hnutím ANO jednat, tak aby koalice mohla fungovat," řekl premiér.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu reorganizaci potvrdil, včetně kritizovaného převedení protimafiánského a protikorupčního útvaru pod jedno vedení. ANO argumentovalo výhradami státních zástupců a některých policistů a bylo proti reformě, sociální demokraté naopak odmítali politizaci celé záležitosti, která podle nich patří výlučně do kompetence policejního prezidenta a Chovance.

 

Právě se děje

Další zprávy