Páteční schůze sněmovny proto bude vypadat asi takto: sejde se dvě stě politiků, pracovat ale nebudou.
Žádné volby vedení komory se ani konat nemohou, není kandidát. Sněmovna jen vyhlásí nový termín další, již čtvrté volby svého vedení.
"Musí tam být předsedající a předseda volební komise, kteří konstatují, že na post předsedy není žádný kandidát, a stanoví termín nové volby. Není to porušení zákona, volba proběhne, ale neúspěšně," míní šéf legislativního odboru sněmovny Petr Kymlička.
Nepomůže zatím ani zásah prezidenta Václava Klause, který si na zítřek pozval na Hrad předsedy zelených, lidovců a KSČM, aby pomohl pat vyřešit.
Politici: Je to trapas
Přesto - kluby své poslance donutí do Prahy na schůzi přijet. "Poslanec je od toho, aby na schůzi přišel, i kdyby měla trvat tři minuty, tři hodiny nebo tři dny," řekl Aktuálně.cz šéf klubu KSČM Pavel Kováčik.
Jan Kasal, který vede poslanecký klub lidovců, také potvrzuje, že zákonodárci KDU-ČSL by se měli sejít do jednoho. "Máme v pátek také schůzku našeho klubu, takže přijedou," řekl Aktuálně.cz. "Je to ale neskutečný trapas, lidé už nám nadávají," říká. "Byl jsem teď u čalouníka, a co jsem si musel vyposlechnout, jak nepracujeme a bereme peníze...," dodal politik.
Dlouholetý poslanec ale podobně krátkou část schůze, která sněmovnu čeká v pátek, již zažil. "Jednou, když se neodsouhlasil program," řekl.
Vlastimila Tlustého, šéfa poslanců ODS ale takto sjezd sněmovny na pár minut čeká poprvé. "Nezažil jsem nic takového a dokonce ani to, že by při volbě nějakého funkcionáře nebyl nikdo navržen," přiznal Aktuálně.cz.
Také poslanci ODS do práce v pátek přijedou, i je čeká kromě volby-nevolby schůze klubu. "Povolali jsme je. Je to ale nesmyslné, formální věc. Jen kvůli tomu, že to ČSSD blokuje volbu," řekl Tlustý.
Zvolíme kandidáta ČSSD, bude-li
ODS přitom ČSSD vyzvala, aby dnes předložila alespoň kandidáta na post dočasného šéfa sněmovny. Sociální demokraté ale odmítli nominovat svého člověka i přes nabídku koalice a KSČM, že by byl zvolen.
Strany koalice - tedy ODS, zelení a lidovci - chtějí, aby sociální demokrat v čele sněmovny odstoupil ve chvíli, kdy by vznikající vláda nedostala od poslanců důvěru.
"To znamená, že se posuneme o čtyři pět týdnů, ale při fungující sněmovně a při vládě s mandátem," informoval na tiskové konferenci předseda ODS Mirek Topolánek. To ale sociální demokraté dnes odmítli.
|
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka na samostatné tiskové konferenci potvrdil, že sociální demokraté postaví kandidáta jen v případě, že jeho volba nebude spojena s žádnými podmínkami.
"Současná situace je okamžitě řešitelná: požádali jsme strany, aby umožnily zvolit našeho člena bez podmínek. A celá situace bude odblokována. Bohužel náš návrh nebyl přijat. Dále jsme navrhli, aby se volba nekonala," řekl Sobotka.
"Nebudeme nominovat svého zástupce, protože jsme nezískali pro něj politickou podporu," dodal ještě Sobotka.
Bursík: Kontaktovali nás lidé z ČSSD
Na vedení ČSSD apeloval předseda lidovců Miroslav Kalousek: "Chci požádat ČSSD, aby udělali něco jiného než blokaci a navrhli kandidáta. Tím se vše odkládá, jen ne práce sněmovny. Je to konstruktivní návrh."
Jiří Paroubek opustil jednání předčasně, protože spěchal do Olomouce. "Budeme nominovat našeho kandidáta v případě, že dojdeme ke konsenzu," řekl jen. "Pan Topolánek stále trvá na neživotném modelu trojkoalice," řekl ještě.
Předseda zelených Martin Bursík na tiskové konferenci oznámil, že ho oslovili lidé blízcí ČSSD s tím, že je připravena velká koalice. Na dotaz potvrdil, že šlo o Petra Petržílka, tajemníka premiéra a kandidáta na post ministra životního prostředí.
"Dostal jsem jako předseda zelených SMS od člověka blízkého Paroubkovi, který mne informoval, že viděl koncept smlouvy o velké koalici, který obsahuje změnu ve většinový volební systém. Naši poslanci byli žádáni o schůzku Paroubkem," řekl Bursík.
Sociální demokraté snahy o jednání se zelenými nepotvrdili. Premiér označil obvinění Bursíka za nesmysl.
"Nemám informace o lovení poslanců zelených. Náš poslanecký klub je jednotný a já se žádného lovení v našem klubu nebojím, jestli mají zelení vnitřní problémy, my s tím nemáme nic společného," řekl místopředseda Sobotka.
Žádný posun v jednání
Dnešní rozhovory tak jednání nikam neposunuly. Jejich hlavní ambicí bylo položit základy dohody o tom, jak naložit s páteční volbou šéfa sněmovny. Množily se totiž spekulace, že poslanci volbu odloží, a vytvoří si tak větší časový prostor pro hledání cesty z politické krize.
Infobox
V SOUVISLOSTECH:
- Pět týdnů s vládou? Stále na bodě nula
Projděte si přehledného průvodce povolebním vyjednáváním.
Předseda lidovců Miroslav Kalousek před zahájením jednání deníku Aktuálně.cz řekl, že není zastáncem odkladu volby předsedy sněmovny o týden, jak to navrhli sociální demokraté. "Bereme plat šest týdnů, a měli bychom udělat vše pro to, abychom se dohodli. Každý jsme slibovali voličům něco jiného, ale nikdo z nás určitě nesliboval, že nebude pracovat," řekl Kalousek.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek na dotaz, zda má nějaký plán pro dnešní schůzku, řekl: "Já mám vždy plán. Včera jsem tři plány zveřejnil, nechtějte po mně každý den nové."
Koalice uvažovala znovu o Kasalovi
Předseda ODS Mirek Topolánek včera nabídl sociálním demokratům, ať postaví do čela sněmovny svého člověka. Řídil by sněmovnu až do chvíle, kdy by poslanci hlasovali o důvěře nové vládě.
Sociální demokraté však dočasného předsedu nechtějí. Dva možní kandidáti Zdeněk Jičínský a Lubomír Zaorálek už slíbili vedení strany, že případnou nabídku ODS odmítnou.
|
Občanští demokraté se svými koaličními partnery mají podle zjištění Aktuálně.cz náhradní variantu, podle které v pátek do boje o vedení sněmovny znovu pošlou místopředsedu KDU-ČSL Kasala. Předseda klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik však zatím vylučuje, že komunisté dodají hlas potřebný ke Kasalovu zvolení.
Koalici by pak čekala další porážka, kterou s Kasalem absolvovala minulý týden, a ještě předtím s Miroslavou Němcovou.
Předseda je klíčový post
Zvolení předsedy dolní komory je klíčem k dalšímu politickému vývoji. Po jeho zvolení může dosavadní kabinet Jiřího Paroubka podat demisi a může být vytvořen kabinet nový.
Stranická příslušnost šéfa sněmovny je strategicky velmi důležitá. Je to právě on, kdo prezidentovi při případném třetím pokusu o sestavení vlády navrhuje premiéra.