Slovenská krize: V Bratislavě chybí dětští chirurgové

Martin Novák Martin Novák, Aktuálne.sk
1. 12. 2011 15:55
Bratislavská nemocnice kolabuje, chybí chirurgové a traumatologové
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Krize ve slovenském zdravotnictví pokračuje. Lékařští odboráři se totiž ani v noci nedohodli s vládou na zvýšení mezd.

O půlnoci tak přibližně 2000 lékařů, kteří žádají vyšší mzdy a splnění dalších podmínek, vypršely dvouměsíční výpovědní lhůty. Někteří z nich už ve čtvrtek nedorazili do práce.

Ohrožená je péče zejména v Bratislavě, Žilinském kraji, Povážské Bystrici a Prešově. Naopak v nemocnici ve Spišské Nové Vsi všichni zdravotníci své výpovědi na posledních chvíli stáhli.

Bratislava kolabuje

Zřejmě nejhorší situace je v Univerzitní nemocnici v Bratislavě. Jak informovali zástupci Lékařského odborového sdružení, do služeb nedorazili chirurgové ani traumatologové.

"Navzdory tomu, že je nouzový stav, je situace kritická. Na dětské chirurgii je v současnosti šest chirurgů, kteří jsou v práci už druhý den. Primář informoval ředitelství o kritickém stavu, bohužel ředitelství neinformuje veřejnost pravdivě," posteskl si anesteziolog Ján Sýkora. Tvrdí, že v nejbližší době nemocnici opustí i další lékaři.

Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Podle chirurga Petera Malinovského zůstaly bez lékařského personálu klinika anesteziologie a intenzivní medicíny, klinika úrazové chirurgie a do služby musel nastoupit neatestovaný lékař. Akutní případy odvážejí záchranáři do bratislavské vojenské nemocnice, kde ale vzniká chaos. Mimo provoz jsou i infolinky pro pacienty.

A akce už má konkrétní dopady: kolabuje největší slovenské zdravotnické zařízení - Univerzitní nemocnice v Bratislavě.

Infobox

Na Slovensku působí celkem 7000 lékařů, podle odborářů daly výpověď zhruba dva tisíce.

Vláda vyhlásila v týdnu takzvaný nouzový stav, který umožňuje ředitelům některých nemocnic povolat do práce i lékaře, kteří podali výpověď. Požádala také o výpomoc českou vládu. Ta o tom má znovu jednat v pátek, konkrétně o možnosti vyslat armádní lékaře.

České ministerstvo zdravotnictví předalo žádost jedenácti fakultním nemocnicím, jejich ředitelé ale české lékaře na Slovensko uvolňovat nechtějí.

Český ministr zdravotnictví Leoš Heger Aktuálně.cz řekl, že slovenské ministerstvo svou žádost na počet lékařů, kteří v nemocnicích potřebují, upřesnilo teprve dnes.

"Jedná se o dva anesteziology, dva traumatology a čtyři chirurgy. Problém se kvůli právním záležitostem v současné době řeší na ministerstvu obrany. Lékaři jsou připraveni okamžitě odjet," prohlásil Heger. 

Ministr nabízí křeslo

Slovenští zdravotníci se inspirovali akcí českých kolegů Děkujeme, odcházíme. Premiérka Iveta Radičová a ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik nabídli lékařům navýšení mezd na 961 až 1768 eur v závislosti na vzdělání a praxi.

Ministr zdravotnictví oznámil, že je připraven odstoupit, pokud by on měl být překážkou k dosažení dohody.

"Udělal jsem vše pro to, abychom se dohodli. Vyjednával jsem do poslední sekundy. Náš pohled na realitu a na to, co si může Slovensko dovolit, se liší od pohledu odborářů," cituje Uhliarika deník Aktuálne.sk.

Podle Lékařského odborového sdružení je ale hlavním problémem postoj ministerstva financí.

"Paní Radičová řekla, že se jde poradit s panem Miklošem (ministr financí - pozn. red.). A ten pravděpodobně přijal rozhodnutí, které bude pro pacienty rizikem," řekl Aktuálne.sk lékař Pavel Oravec.

 

Právě se děje

Další zprávy