Senátoři vrátili zákony měnící restituce

Tomáš Fránek
27. 1. 2006 16:40
Praha - Senátoři vrátili dva zákony, do kterých se poslanci pokusili propašovat změny, jež by se dotkly restitucí. Uvnitř: AUDIO
Foto: Pavel Eliáš (Kolín)

Poslanecké návrhy jsou totiž podle horní komory v rozporu s nedávným nálezem Ústavního soudu.

Ústavní soud totiž v prosinci rozhodl, že konec restitucí - takzvaná restituční tečka - neplatí pouze pro přímé restituenty (tedy lidi poškozené komunismem).

Foto: Aktuálně.cz

První změnu restitucí "vpašovali" poslanci do nového zákona o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat, který sněmovna schválila v prosinci.

Předseda zemědělského výboru a poslanec ČSSD Ladislav Skopal do zákona prosadil prodloužení takzvané restituční tečky. Podle právních rozborů senátorů ovšem nikoli jen pro přímé restituenty, ale i pro osoby, které s restitučními nároky obchodují.

Senátoři dnes uvedli, že poslanecké "přílepky" jsou v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu.

Ministr zemědělství má jiný názor...

Druhá změna byla zakomponována do zákona o rostlinolékařské péči. Skopal v něm sice navrhl zachovat restituce pro všechny, ale původní restituenty pak zvýhodnit při koupi státní půdy.

Ministr zemědělství Jan Mládek na jednání vlády ve středu 4. ledna 2006.
Ministr zemědělství Jan Mládek na jednání vlády ve středu 4. ledna 2006. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Právě u tohoto návrhu ministerstvo zemědělství trvalo před senátory na jeho přijetí.

"Nemyslíme si, že je v rozporu s nálezem Ústavního soudu," uvedl ministr zemědělství Jan Mládek.

Podle něj se v zákoně pouze jasněji říká, jak má Pozemkový fond při vydávání pozemků postupovat.

Senátory ale nepřesvědčil.

Podle senátorky Jitky Seitlové toto ustanovení jen znovu znevýhodňuje přímé restituenty. "Výkladová nejasnost umožní zvůli těch, kteří budou zákon uplatňovat," uvedla Seitlová. "Přílepky byly do zákona dány v době, kdy nebylo známé rozhodnutí Ústavního soudu. Neřeší základní nedostatky."

Podle ní stát - místo toho, aby zprůhledňoval legislativu - dělá přesný opak. A znovu chce celý systém znejasnit.

...ale je ochoten v něčem ustoupit

Mládek dnes před senátory uvedl, že mu nevadí, že ze zákona o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat vypadnou ustanovení týkající se restitucí.

"Situace je po rozhodnutí Ústavního soudu jiná, vypuštění těchto bodů je správné," řekl Mládek.

Pasáže týkající se restitucí navrhl z obou zákonů vypustit jak ústavněprávní výbor senátu, tak výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Ústavní soud rozhodl minulý rok v prosinci, že přímí restituenti a jejich dědicové budou moci žádat o majetek i po 1. lednu 2006. "Ústavní soud při dokazovaní zjistil, že většina nároků  restituentů nebyla v minulých letech uspokojena, a byli uspokojováni naopak jiné osoby (skupující nároky na restituční plnění)," řekl tehdy předseda soudu Pavel Rychetský.#reklama

 

Právě se děje

před 11 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy