Praha - Senát zamítl takzvaný protikorupční balíček, který ještě před volbami předložil ministr vnitra Martin Pecina.
Návrh například počítal se zavedením institutu korunního svědka nebo upravoval pravomoce protikorupčního agenta.
Podle členů horní komory parlamentu ale norma řešila boj s úplatkářstvím sporným způsobem a nemohou ji už měnit.
Zákon v navrhované podobě tak platit nebude. Schválila ho totiž ještě předvolební sněmovna. A noví poslanci o ní rozhodnout nemohou.
Protikorupční balíček měl díky institutu korunního svědka umožnit, aby se zločinec v budoucnu mohl vyhnout trestu, pokud žalobcům pomůže objasnit závažný kriminální čin organizované skupiny.
Podle některých senátorů je to ale zásah do pravomocí soudce o určení výše trestu.
Jde o příčiny, ne následky
Balíček také rozšiřoval výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy a zachovával pravomoci policie zjišťovat údaje o placení daní.
Proti předloze se postavili hlavně senátoři ODS a za TOP 09 a Starostové. Například podle Pavla Sušického (ODS) boj s korupcí vede skrze průhlednost, třeba v zadávání zakázek. "Je třeba odstraňovat příčiny, ne následky," uvedl jeho stranický kolega Jaroslav Kubera, který si postěžoval na to, že předloha byla předložena pozdě a Senát ji nemůže měnit.
"Návrhy na zamítnutí jsou politická vůle," oponovala kritiků Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle Vlastimila Balína (KSČM) bude korupce bez tohoto zákona dál bujet.
Bitva ve sněmovně
Několikahodinová bitva se strhla o balíček také před volbami ve sněmovně. Proti byla zejména ODS, která se ho hned na začátku schůze snažila vyřadit z programu sněmovny a argumentovala tím, že je to předvolební tah ČSSD.
Pro přijetí protikorupčních opatření ale nakonec hlasovala ČSSD, KSČM, lidovci a zelení.