Praha - Pacienti mají mít podle Senátu právo nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Toto právo by nemocný mohl přenést i na své nejbližší. Počítá s tím vládní novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou dnes podle očekávání schválil Senát.
Normu, kterou nyní dostane k podpisu prezident, podpořilo 40 z 48 přítomných senátorů. Pacient by podle novely mohl také určit, kdo další bude mít k informacím o jeho zdravotním stavu přístup.
Problém otevřela kauza Hlinková
Příbuzní pacienta by měli po jeho smrti přístup k dokumentaci, pokud by to nemocný předem výslovně nezakázal. Měli by také nárok na informace o příčinách úmrtí a výsledku pitvy zemřelého.
Téma práv pacientů a jejich příbuzných na informace poutalo pozornost například po předloňské smrtelné dopravní nehodě Ivana Hlinky, kdy se jeho žena Liběna dlouho nemohla domoci manželovy zdravotní dokumentace.
Lékaři nyní sice musí pacienta o jeho stavu informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho zdravotní dokumentaci, aby si z ní mohl udělat kopii či přepis.
Zápisy z terapií tajné zůstanou
Šéf Lékažského odborového klubu Milan Kubek se už v minulosti vyjádřil, že problém může nastat u psychiatrických paciaentů. I ti budou moci s dokumentací nakládat.
Podle něj si svou chorobu často pochopitelně neuvědomují a pokud si v dokumentaci přečtou například diagnózu schizofrenik, může to zničit vztah s lékařem a důvěru v něj.
Výjimky by se týkaly psychologických metod, protože psychologické testy jsou chráněny autorským právem.
Majetkem terapeuta by také zůstaly záznamy psychoterapeutických sezení. Terapeuti do nich totiž velmi často zahrnují i své vlastní postoje a emoční reakce. Přístupnost těchto zápisků by prý mnohdy znemožňovala zdárný průběh terapie.