Senát podpořil zrušení poplatků za novorozence

Martina Macková
16. 7. 2008 19:18
Pro hlasovalo 61 z 66 přítomných zákonodárců

Praha- Výjimka z placení zdravotnických poplatků pro novorozené děti nakonec prošla Senátem.

Pro první škrty nakonec hlasovalo 61 ze 66 přítomných senátorů. Proti byl pouze občanský demokrat Jaroslav Kubera, čtyři zákonodárci ODS se zdrželi.

Občanští demokraté přitom původně hrozili, že normu vrátí poslancům.

Za výjimku pro novorozence přišla do horní komory parlamentu lobbovat i lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Ta apelovala na senátory, aby novelu podpořili. "Je třeba opravit reformu, tento poplatek neměl být vůbec zaveden," řekla. "Porod není nemoc, ale součást preventivní péče."

Naopak senátorka Daniela Filipová (ODS) si myslí, že výjimky v systému jsou problematické. "Průměrná doba pobytu matky s dítětem v porodnici je pět dní. To je 600 korun. Je to kompenzováno porodným a dalšími dávkami," míní. Nakonec se zdržela hlasování.

Zdravotní výbor už včera doporučil, aby se výjimky pro novorozence neschválily. Naopak podpořil vepsání nejtvrdší sankce proti nemocnicím a lékařům, které nevybírají poplatky, a to rozvázání smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Stačí podpis prezidenta

Sám ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se postavil na stranu koaliční dohody, která předpokládala schválení výjimky pro novorozence, dárce orgánů a pacienty, kterým léčbu nařídil soud, přestože lidovci požadovali více výjimek.

"Chtěl jsem respektovat koaliční dohodu," řekl po hlasování Julínek. "Obával jsem se, že se Senát bude chtít zachovat čistě, ale situace v koalici není vždy růžová a tak jsem rád, že se respektovaly jen tyto výjimky," dodal.

Sociální demokraté totiž chtěli, stejně jako ve sněmovně, prosadit daleko více výjimek z placení, mimo jiné pro důchodce, děti do patnácti let a také sociálně slabé. Nakonec podpořili ale koaliční návrh, protože neměli dostatek hlasů pro prosazení svého návrhu.

"Jsem velice ráda, že norma byla nakonec schválena. Novorozenci by nemuseli platit už zanedlouho. Je to otázka dnů," řekla Aktuálně.cz poslankyně Šojdrová. Potvrdila, že koalice chystá příští rok k dnes schváleným výjimkám přidat ještě další. Například by se třicetikorunovým poplatkům měly vyhnout děti do šesti let.

K tomu, aby zákon začal platit, nyní stačí podpis prezidenta. Teoreticky by se první novorozenci bez poplatků mohli narodit již v srpnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy