Schodek se blíží k čtvrt bilionu, volný pád pokračuje

Petr Holub
8. 10. 2009 0:05
Propad státních financí pokračoval i během září
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Něco takového si nedokázali představit ani vyhlášení skeptici v černých předpovědích. Schodek čtvrt bilionu je dnes nejpravděpodobnějším výsledkem hospodaření státu a dalších veřejných rozpočtů za rok 2009.

Potvrzují to dva zdroje.

Především důvodová zpráva k návrhu rozpočtu na příští rok, která letos očekává schodek 220 miliard. Tím se potvrzuje pravidlo, že se vládní předpovědi schodku zvyšují tempem o 50 miliard korun za čtvrt roku.

Experti však upozorňují, že počátkem roku se politici věnovali "lakování na růžovo" víc aktivně a že současný odhad se už blíží realitě. "Ministr financí Eduard Janota se vrátil k praxi konzervativních odhadů," míní jeden z jeho předchůdců Jiří Rusnok.

Druhým zdrojem je zpráva ministerstva financí o příjmech a výdajích rozpočtu. Pokud budou příjmy a výdaje ve 4. čtvrtletí kopírovat vývoj v předchozích devíti měsících, dosáhne schodek 220-225 miliard.

Výběr daní a pojistného se ale v průběhu roku stále zhoršuje. Pokud se tempo nezpomalí, zhorší se deficit koncem roku právě na 250 miliard.

150 miliard krize, 60 miliard balíček

Viníkem propadu je podle ministra financí Eduarda Janoty krize, která snížila výběr daní a pojistného.

Tuzemští finančníci používají formuli, že při snížení předpokládaného ekonomického výkonu o procento vypadne ze státních příjmů 10 až 15 miliard korun.

Dosud nerevidovaný rozpočet počítá s pětiprocentním růstem HDP, ekonomika však podle aktuálních předpovědí naopak o pět procent poklesne. Tím se vysvětlí výpadek příjmů o 100 až 150 miliard.

Schodek původně plánovaný na 38 miliard tak dosáhne až 188 miliard.

Dalších 50-60 miliard odplynulo po protikrizovém balíčku, který v únoru vypracovala vládní rada NERV a v dubnu schválila sněmovna.

Z toho přišel rozpočet o 22 miliard tím, že ministerstvo financí odpustilo daňové zálohy živnostníkům a malým firmám, dalších 18 miliard ztratí slevami na sociálním pojistném pro podniky, o 10 miliard zaplatí podnikatelé méně na daních zásluhou rychlejších odpisů, tři miliardy firmy odečtou z DPH za nákup služebních vozidel. 

Co odnese prosincová smršť

O tom, jestli rozpočet skutečně naplní temná očekávání a schodek překročí 250 miliard, rozhodnou tradičně poslední měsíce roku. Zaměstnanci státu se zvláště v prosinci snaží za každou cenu utratit své provozní fondy. Finišují také podpisy smluv na velké státní investice.

Například loni utratily státní úřady z provozních 130 miliard v prosinci 30 miliard, ze 108 miliard na investice vydaly v prosinci 15 miliard.

Důvod je pochopitelný. Například státní investoři loni zaspali a nestihli utratit 20 miliard, které propadly. Například Státní fond dopravní infrastruktury tak přišel o 13 miliard, o stejnou částku se tím ovšem zlepšila bilance celého rozpočtu.

Letos se státním investorům také nedaří a z přidělených 134 miliard utratili za tři čtvrtě roku teprve 60 procent. Pokud investice zrychlí, poroste rychleji také schodek.

Nejlepší v historii

Lakování rozpočtu narůžovo je v českých poměrech novinkou. Ministr financí Miroslav Kalousek ji použil v přípravě letošního rozpočtu i při prezentaci výsledků rozpočtu na rok 2008.

Oznámil, že schodek dosáhl pouhých 19,4 miliardy, což média přivítala titulky typu Stát hospodařil nejlépe za 11 let. Sám Kalousek uvedl, že to je výsledkem vládní politiky: "Schodek rozpočtu je nižší hlavně díky reformám na výdajové straně. Pokud bychom žádné reformy neudělali, byl by deficit minimálně o 50 miliard vyšší."

Tehdejší Kalouskův náměstek Janota však připustil, že bilanci zlepšilo rozpuštění padesátimiliardové vládní rezervy.

Minulý týden vydal Český statistický úřad definitivní čísla o loňském rozpočtu a dal za pravdu Janotovi: deficit dosáhl 77,4 miliardy korun, tedy o 58 miliard víc, než v lednu oznámilo ministerstvo financí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy