Důchody prohlubují díru v rozpočtu. Chybí rekordní suma

Petr Holub
6. 10. 2009 8:15
Stát zaplatil do konce září penzistům 252,5 miliardy korun, ovšem vybral jen 232 miliard
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stát zaplatil do konce září důchodcům 252,5 miliardy korun, ovšem vybral jen 232 miliard. Optimisté očekávají koncem roku na důchodovém účtu schodek 30 miliard.

Rekordní propadák na důchodovém účtu způsobily společně krize a vládní protikrizový balíček z počátku roku. Vláda přitom nemá plán, jak se měsíčního schodku ve výši tří miliard zbavit.

Nejvyšší důchodové deficity Česko zaznamenalo počátkem nového století, ani tehdy však rozdíl mezi vybraným pojistným a vyplacenými důchody nepřekročil dvacet miliard. Vláda Vladimíra Špidly řešila v roce 2004 deficit radikálně: zvýšila penzijní pojistné z 26 na 28 procent hrubé mzdy.

Od té doby vykazoval důchodový účet přebytky, které se buď využívaly k provozu České správy sociálního zabezpečení, nebo se ukládaly do budoucích let. Letos ovšem penzijní schodek překonal rekordy z let 2002 a 2003 už v září.

Právě září 2009 bylo pro penzijní systém černým měsícem. Ještě koncem srpna dosahoval schodek deseti miliard, za dalších třicet dnů se podle údajů ministerstva financí zdvojnásobil.

Nebezpečný lék proti krizi

Údaje o propadu potvrzuje i mluvčí úřadu sociálního zabezpečení Kamil Vařeka. Nevyloučil, že hlavní příčinou může být protikrizový balíček, který vláda a sněmovna schválily na jaře. Umožňuje firmám snížit pojistné, které platí za své zaměstnance s podprůměrnými platy.

"Do dvacátého září byl termín k uplatnění slev od ledna až do srpna," upozorňuje mluvčí Vařeka. Právě proto firmy zřejmě zaplatily o sedm miliard méně, než v jiných měsících.

Sedmimiliardový propad vinou protikrizového balíčku potvrzuje i vrchní ředitel Jiří Král, který má důchody na starost na ministerstvu práce a sociálních věcí. "Je to jednorázový výpadek, který nás nepřekvapil," uklidňuje veřejnost.

Katastrofický propad ze září by se tak nemusel v dalších měsících opakovat. Podnikatelé by měli na slevách ušetřit nejvýš miliardu měsíčně.

Když nerostou mzdy

Systém penzí se ovšem v září propadl o deset miliard. Experti sociální správy zatím nenašli přesné vysvětlení, kde se zmíněné tři miliardy ztratily.

Důvodů může být několik, všechny se odvolávají na důsledky krize. Roste počet nezaměstnaných, kteří přestávají platit pojistné, od počátku roku se také o dvě procenta snížil objem mezd.

"Firmy stále častěji mění své zaměstnance na živnostníky, se kterými pak uzavírají smlouvy na vykonanou práci," míní šéf odborů Kovo Josef Středula. Také tím systém přichází o peníze, protože živnostníci platí oproti zaměstnancům poloviční pojistné.

Podniky také mohou využít nabídky někdejšího ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, podle níž mohou platby pojistného odložit během krize.

Později do důchodu, systém přežije

Vláda prozatím neplánuje žádné kroky, jak vrátit penzijní systém do rovnováhy.

Janotův balíček pouze zastavil propad, když odmítl důchody v příštím roce zvýšit. Zároveň ruší "protikrizové" slevy na pojistném, které měly platit i v příštím roce.

Rozpočet přesto počítá s tím, že výdaje na penze v příštím roce vyrostou o deset miliard přílivem nových důchodců. Přitom neporostou mzdy a tak se ani příjmy systému nemohou zvýšit.

Pokud se něco nezmění k lepšímu či horšímu, bude penzijní systém napříště prohlubovat svou ztrátu o tři miliardy měsíčně.

"Propad se nebude prohlubovat, protože systém je stabilní," rozptyluje obavy ředitel Král a dodává: "Dokud se zvyšuje hranice odchodu do důchodu, tak systém vždy přežije." Zvyšování penzijního věku je přitom naplánováno až do roku 2025.

Třímiliardový měsíční propad je důsledkem krize a nezaměstnanosti, která se blíží k deseti procentům. Až se nezaměstnanost sníží, klesne schodek penzijního systému na úroveň několika miliard ročně. "Do té doby se penze doplatí z rozpočtu," ujišťuje Král.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy