Rath dostal pokutu, neměl říkat Kalouskovi opilče

Martina Machová Martina Machová
3. 2. 2011 20:35
Ještě dopoledne rozdával poslanec lahvičky slivovice s tváří ministra financí
Rathovy "Kalouskovy abstinenční kapky"
Rathovy "Kalouskovy abstinenční kapky" | Foto: Martina Machová

Praha - Středočeský hejtman a poslanec David Rath z ČSSD bude potrestán za řeči, že ministr financí Miroslav Kalousek pije.

Koaliční poslanci v mandátovém a imunitním výboru mu za výroky na Kalouskovu adresu vyměřili pokutu 10 tisíc korun.

"Mám pouze dvě možnosti, a to buď omluvu, nebo pokutu. Navrhnu pokutu a o její výši budeme jednat na mandátovém a imunitním výboru," řekla ještě před jednáním zpravodajka případu Karolína Peake z Věcí veřejných.

Snaha o šikanu, míní Sobotka

Rath, jemuž hrozila sankce až ve výši jednoho poslaneckého platu, označil rozhodnutí výboru za facku demokracii, kdy se hlasuje politicky a "trestají se lidé, kteří říkají nepříjemnou a nepohodlnou pravdu".

"Jako zkušený lékař si na svém hodnocení stavu ministra Kalouska trvám a odvolám se k plénu Poslanecké sněmovny," reagoval v prohlášení.

David Rath nejspíš dostane pokutu
David Rath nejspíš dostane pokutu | Foto: Jan Langer

Za svého stranického kolegu se postavil i úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Je to jistá snaha o šikanu," řekl Rádiu Impuls.

Podle něj bylo jednání výboru hlasováním vládních poslanců proti opozičním.

"Ministr Kalousek využil té možnosti, že má vládní koalice většinu v mandátním a imunitním výboru a pokusil se Davidu Rathovi nasadit náhubek nebo mu udělit jakousi lekci," dodal s tím, že to zhorší vztahy mezi vládou a opozicí.

Kalouskovy kapky

Celý spor mezi politickými matadory vznikl na jednom z loňských jednání Poslanecké sněmovny, kdy hejtman Kalouska nařkl z toho, že je opilý. Kalousek na to konto podal na mandátový a imunitní výbor stížnost, že se slovy opozičníka cítí uražen.

David Rath na tiskové konferenci před jednáním výboru pojal celou věc jako show. Novinářům rozdával slivovici s etiketou "Kalouskovy abstinenční kapky" s jeho varováním, že nadměrná konzumace trvale poškozuje zdraví.

"Zapadá to do celé bizardní situace. Je to slivovice, kterou má pan Kalousek rád a užívá v míře nemalé," komentoval lahvičky.

"Abstinoval za pomoci těchto kapek," dodal. Celý žert jej prý stál 1200 korun, které dal z vlastního.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy