Sněmovní debata: Bílý kůň John vs. bigamista Rath

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 2. 2011 11:20
Poslancí při interpelacích opět otevřeli Johnovu kauzu OraPrint
Radek John a stín OraPrintu
Radek John a stín OraPrintu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvykle nudné interpelace ve sněmovně oživil ve čtvrtek střet ministra vnitra Radka Johna (Věci veřejné) s poslancem ČSSD Davidem Rathem.

Dotaz na údajně zmanipulovaný tendr spojený s Českou poštou John odrazil. Debata se pak ale zvrhla v přestřelku o předraženém časopisu pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou vydávala firma OraPrint v době, kdy v jejím čele stál jako předseda představenstva právě Radek John.

A skončila u soukromého života politiků.

Radek John se opětovně hájil, že časopis nebyl předražený a že z něj nic neměl, nebyl majitelem firmy, ani nevlastnil akcie.

"Hájíte se, že jste nic nevěděl, že jste jen podepsal smlouvu," zaútočil znovu Rath. "Hájíte se vlastní hloupostí!"

"Tak jste byl bílý kůň. K tomu se používají třeba nevzdělaní romští občané," pokračoval Rath. "Jste na úrovni bezdomovce."

Za Radka Johna poté vytáhl do boje Vít Bárta (VV), který nazval Ratha "kabaretním hercem": "Vy žijete se dvěma ženami v jedné domácnosti."

"Můj osobní život je složitý," připustil Rath, kterého zase zachraňoval předsedající a jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek: "To není předmětem interpelace, nemusíte to tady otevírat."

Dýka v zádech od vlastních poslanců

Obhajoba Radka Johna, že časopis za 120 milionů korun ročně nebyl předražený, má jeden háček: jako "předražený" ho označují i Johnovi vlastní poslanci.

Ve zprávě, kterou dostali členové správní rady VZP, označují zástupci VV za "předražený" také právě i časopis pro klienty VZP, který vydávala firma OraPrint. Radek John stál v čele firmy v letech 2002 až 2009.

Přitom dříve odpovídal na dotaz Aktuálně.cz poslanec Radim Vysloužil, který spolu s kolegy vystoupil proti vedení VZP, takto: "Nikde nebylo řečeno, že ten projekt byl předražený. Už to šetřila policie minimálně dvakrát a na nic nepřišla."

Sami poslanci VV ovšem ve své zprávě doslova píší o "letitém vydávání předraženého klientského časopisu VZP společností R. Janouška OraPrint".

"To jsme nechtěli!"

Autoři zprávy, kterou chtěli otočit proti řediteli VZP, ovšem důrazně popírají, že by cíleně útočili i na svého předsedu.

"Ježíš, to chraň Bůh," zareagoval na přímý dotaz další z autorů zprávy poslanec Michal Babák. "OraPrint nás v tuto chvíli nezajímá, byl předmětem policejního vyšetřování, zajímají nás všeobecně předražené kauzy."

Chybu nevidí na straně svého předsedy, ale na straně zadavatele - tedy managementu VZP.

"Zakázka předražená byla. Ale službu se jako obchodník snažím nabízet co nejdráž. A když jí někdo koupí předraženou, je to moje šikovnost a ne moje chyba," hájil pro náš deník svého předsedu poslanec Babák.

Audit z roku 2005 také tvrdí, že vydávání časopisu bylo předražené. VZP proto nejprve snížila vyplácenou částku na 87 milionů, v únoru 2010 pak smlouvu vypověděla úplně. Vydavatelská firma OraPrint, kterou zastupoval John, dostala během osmi let od pojišťovny 700 milionů korun.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy