Sněmovní debata: Bílý kůň John vs. bigamista Rath

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 2. 2011 11:20
Poslancí při interpelacích opět otevřeli Johnovu kauzu OraPrint
Radek John a stín OraPrintu
Radek John a stín OraPrintu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvykle nudné interpelace ve sněmovně oživil ve čtvrtek střet ministra vnitra Radka Johna (Věci veřejné) s poslancem ČSSD Davidem Rathem.

Dotaz na údajně zmanipulovaný tendr spojený s Českou poštou John odrazil. Debata se pak ale zvrhla v přestřelku o předraženém časopisu pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou vydávala firma OraPrint v době, kdy v jejím čele stál jako předseda představenstva právě Radek John.

A skončila u soukromého života politiků.

Radek John se opětovně hájil, že časopis nebyl předražený a že z něj nic neměl, nebyl majitelem firmy, ani nevlastnil akcie.

"Hájíte se, že jste nic nevěděl, že jste jen podepsal smlouvu," zaútočil znovu Rath. "Hájíte se vlastní hloupostí!"

"Tak jste byl bílý kůň. K tomu se používají třeba nevzdělaní romští občané," pokračoval Rath. "Jste na úrovni bezdomovce."

Za Radka Johna poté vytáhl do boje Vít Bárta (VV), který nazval Ratha "kabaretním hercem": "Vy žijete se dvěma ženami v jedné domácnosti."

"Můj osobní život je složitý," připustil Rath, kterého zase zachraňoval předsedající a jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek: "To není předmětem interpelace, nemusíte to tady otevírat."

Dýka v zádech od vlastních poslanců

Obhajoba Radka Johna, že časopis za 120 milionů korun ročně nebyl předražený, má jeden háček: jako "předražený" ho označují i Johnovi vlastní poslanci.

Ve zprávě, kterou dostali členové správní rady VZP, označují zástupci VV za "předražený" také právě i časopis pro klienty VZP, který vydávala firma OraPrint. Radek John stál v čele firmy v letech 2002 až 2009.

Přitom dříve odpovídal na dotaz Aktuálně.cz poslanec Radim Vysloužil, který spolu s kolegy vystoupil proti vedení VZP, takto: "Nikde nebylo řečeno, že ten projekt byl předražený. Už to šetřila policie minimálně dvakrát a na nic nepřišla."

Sami poslanci VV ovšem ve své zprávě doslova píší o "letitém vydávání předraženého klientského časopisu VZP společností R. Janouška OraPrint".

"To jsme nechtěli!"

Autoři zprávy, kterou chtěli otočit proti řediteli VZP, ovšem důrazně popírají, že by cíleně útočili i na svého předsedu.

"Ježíš, to chraň Bůh," zareagoval na přímý dotaz další z autorů zprávy poslanec Michal Babák. "OraPrint nás v tuto chvíli nezajímá, byl předmětem policejního vyšetřování, zajímají nás všeobecně předražené kauzy."

Chybu nevidí na straně svého předsedy, ale na straně zadavatele - tedy managementu VZP.

"Zakázka předražená byla. Ale službu se jako obchodník snažím nabízet co nejdráž. A když jí někdo koupí předraženou, je to moje šikovnost a ne moje chyba," hájil pro náš deník svého předsedu poslanec Babák.

Audit z roku 2005 také tvrdí, že vydávání časopisu bylo předražené. VZP proto nejprve snížila vyplácenou částku na 87 milionů, v únoru 2010 pak smlouvu vypověděla úplně. Vydavatelská firma OraPrint, kterou zastupoval John, dostala během osmi let od pojišťovny 700 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy