Propast mezi Čechy a Moravany roste

Petr Holub
7. 6. 2006 11:45
Praha - Volby neurčí jen příští vládu, ale jsou také nejrozsáhlejším sociologickým průzkumem. Co o nás letos řekly? Uvnitř: VELKÁ GRAFIKA
Komise v Předlicích
Komise v Předlicích | Foto: Ludvík Hradilek

Nikde nemají lidé tak rádi sociální demokracii jako v Karviné. ODS naopak volí lidé nejčastěji v Praze.

Rozpor mezi Prahou a Karvinou se v posledních letech vyostřuje. Letos v Praze vyhrála ODS nad ČSSD o 25 procent, v Karviné vyhráli sociální demokraté o 36 procent.

Foto: Aktuálně.cz

Města určují jako ohniska postoj svého okolí. Podle Prahy se chovají střední Čechy a Karvinou následuje celý Moravskoslezský kraj.

Pravicové smýšlení Pražanů se pak přenáší do ostatních českých krajů. Za posledních deset let se výsledky občanských demokratů v jižních, středních i severních Čechách přiblížily Praze o dvě až čtyři procenta.

Vzdaluje se však Morava, především Olomoucko a Ostravsko - za deset let o čtyři procenta.

Přesně opačný je pohled z Karviné. Zisk sociálních demokratů na jižní Moravě se od roku 1996 k severním okresům přiblížil o pět procent. Čechy zůstávají, pokud jde o levicové hlasy, daleko vzadu.

Dlouhodobé údaje tak potvrzují zkratku, podle níž jsou Čechy pravicové a Morava levicová. Přitom se od sebe vzdalují.

Kde se luxovaly hlasy

Oproti roku 2002 si ODS v letošních volbách polepšila o 11 procent, přitom v Čechách o 12 procent, na Moravě o devět.

V Čechách dokázali Topolánkovi lidé získat až pět procent od sociálních demokratů, zbytek "vyluxovali" od malých pravicových stran. Na Moravě se jim dokázala ČSSD ubránit lépe.

Sociální demokraté většinou dokázali nahradit úbytek tím, že pro sebe získali někdejší komunistické voliče. Nejvíce se to dařilo na severu Čech a Moravy, kde si ČSSD oproti posledním volbám polepšila nejvíc - o čtyři až šest procent. Stejné zlepšení však zaznamenala na Královéhradecku a Pardubicku. Tyto regiony se tak začaly chovat jinak než zbytek Čech. V Praze, Liberci, Plzni i v Českých Budějovicích se ČSSD od posledních voleb zhoršila, případně zůstala na svém.

Foto: Aktuálně.cz

Komunisté letos oslabili a menší pravicové strany ztratily už podruhé.

Lidovci úplně vyklidili větší města, například v sídlech nad 10 tisíc obyvatel měli nejlepší výsledek se třinácti procenty v Uherském Brodě. Lidovci mají základny na Moravě a jejich oslabováním se východní část republiky posunuje dál doleva.

Čechy nechtějí přerozdělovat

Pro rozdíly v chování voličů existují důvody z ekonomické i sociální oblasti.

Pražský příklad ukazuje, jak s trvalou prosperitou roste spokojenost s polistopadovým režimem. Letošní volby ukázaly, že tamní občané zareagují, pokud hrozí návrat komunistů k moci. Volbou pravice přirozeně usilují o změnu systému přerozdělování, který je v rámci Evropy nejvíce strmý v tom, jak bere bohatým a dává chudým.

Pražský příklad překvapivě následují dokonce severní Čechy, které se v postojích obyvatel v posledních letech mění nejvíc.

Na Moravě změna už byla

Pohled z Moravy je opačný. Koncem devadesátých let se propadla do hlubší nezaměstnanosti než Čechy, lidem klesly příjmy a krachovalo více podniků. Moravským krajům proto víc prospívaly zásahy sociálnědemokratické vlády, především podpora zahraničních investic. Levici volí venkov a nejvíce zemědělské půdy zůstalo na Vysočině a na Hané.

Ekonomika Moravy se začala po roce 2000 zlepšovat a to mohlo přesvědčit tamní obyvatele, že sociální demokraté dobře vládnou.

České kraje se sociálními problémy - Ústecko a Liberecko - však změnu k lepšímu poslední dobou nezažily. Tamní obyvatelé nemají věcný důvod levici podporovat.

Obraz není černobílý. Prosperující moravská města jako Brno nebo Zlín blokují ve svém okolí příklon k levici. Naopak východočeské Pardubice našly prosperitu díky zahraničním investicím a sociální demokracie v nich posílila.

Lídři zkreslují pro ČSSD

Volební výsledky mohou sloužit jako sociologická data jen s tím omezením, že je v některých krajích mohly posunout výkony volebních lídrů.

Preference jednotlivých politiků ukazují, že sociální demokraté by proti sílící ODS neměli šanci na Ústecku, kdyby tam nekandidoval premiér Paroubek. Také za vítězství na jižní Moravě může ČSSD nejspíš děkovat Bohuslavu Sobotkovi, který v Brně dostal pětkrát víc přednostních hlasů než jeho soupeř Václav Mencl. V Ostravě pomohl sociálním demokratům porazit ODS rozdílem třídy Lubomír Zaorálek.

Občanští demokraté tak silné osobnosti neměli a to jim možná zabránilo volby vyhrát. S výjimkou Mirka Topolánka v Praze, Petra Gandaloviče v Ústí a  částečně Petra Nečase ve Zlíně nenašli jiné lídry, kteří by dokázali obstát v souboji se silnými soupeři, případně porazit ty slabé.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

Další zprávy