Vláda: Profesory jmenuje šéf Sněmovny. Rektoři se bouří

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 1. 2014 17:33
Rusnokův kabinet schválil návrh novely zákona o vysokých školách
Prezident slavnostně jmenoval všechny profesory. Kromě Putny.
Prezident slavnostně jmenoval všechny profesory. Kromě Putny. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda ve středu schválila návrh novely zákona o vysokých školách, který počítá s tím, že prezidenta při jmenování nových profesorů nahradí předseda Senátu.

Česká konference rektorů se proti takové možnosti důrazně ohradila, vadí jí, že s ní ministr školství Dalibor Štys takovou možnost neprobral. Původně totiž návrh počítal s tím, že profesory bude jmenovat právě ministr školství.

"Vyšli jsme vstříc politickým dohodám, které nastaly, chceme, aby byl odblokován proces jmenování profesur, byť byl názor různý," řekl premiér Jiří Rusnok s tím, že návrh nyní míří do Sněmovny.

Štys ve středu prohlásil, že zákon považuje za pokrok. "Jsme si vědomi, že konference rektorů vydala velmi negativní stanovisko, ale víte, že v konferenci panují odlišné názory, jak se to má provádět. Společně s Francií a Slovenskem jsme posledními státy Evropy, kde nejsou profesury tituly pracovníků vysokých škol, ale ornamentálními tituly od prezidenta," dodal.

Předsednictvo je podle svých slov možností, že by rektory jmenoval předseda Senátu, "krajně rozhořčeno".

"Takový postup předsednictvo zásadně odmítá, protože je tak porušen vysokoškolský zákon, který ukládá ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy povinnost projednat důležité návrhy s reprezentacemi vysokých škol," dodává v prohlášení.

Rektoři tak ještě dopoledne žádali vládu, aby případnou novelu nepřijímala ve spěchu a bez zvážení dalšího kontextu. "Vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by již neměla iniciovat změny vysokoškolské legislativy," dodávají rektoři.

Na titul čeká 70 akademiků

Změnu systému jmenování profesorů inicioval Zeman poté, co odmítl předat profesuru Martinu C. Putnovi. Kvůli jeho kroku se totiž zvedla vlna kritiky a prezident se rozhodl se svého práva vzdát.

Ministerstvo proto připravilo novelu, která ovšem důsledně ignorovala kritiku a připomínky ze strany akademiků, ať už šlo o Českou konferenci rektorů, Radu vysokých škol nebo Akademii věd. Těm vadí, že by o profesorech rozhodoval stranický ministr místo nadstranického prezidenta.

Rusnokův kabinet s projednáváním kritizovaného návrhu nějaký čas otálel, dokument byl totiž připraven již v polovině listopadu. A dostal se k němu právě až nyní.

Na schválení novely stále čeká asi 70 akademiků, ministerstvo totiž muselo odložit tradiční podzimní předávání profesur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy