Profesory budou jmenovat ministři, schválila vláda

ČTK ČTK
18. 12. 2013 16:50
Dosud měl tuto pravomoc prezident, Miloš Zeman ji převedl po sporu s Martinem Putnou.
Miloš Zeman při jmenování nových profesorů.
Miloš Zeman při jmenování nových profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda schválila návrh zákona, kterým se převádí prezidentská pravomoc jmenovat profesory na ministry školství, obrany a vnitra. Po jednání kabinetu v demisi to řekl jeho předseda Jiří Rusnok.

Prezident Miloš Zeman oznámil, že se chce pravomoci vzdát, po sporu o jmenování Martina Putny profesorem.

Prezident by tak do budoucna neměl profesory jmenovat. Ministr školství by povyšoval do nejvyšší akademické hodnosti pedagogy veřejných a soukromých vysokých škol. Ministr vnitra by jmenoval profesory policejních vysokých škol a ministr obrany vojenských škol. Materiál schválený vládou musí ještě projednat Parlament.

Zeman na začátku prosince vyzval ministra školství v demisi Dalibora Štyse, aby začal vyjednávat s parlamentními kluby podporu pro novelu o jmenování profesorů. Do doby, než novela, která má jmenovací pravomoc přenést z prezidenta na ministra školství, projde, nebude ministerstvo Hradu navrhovat kandidáty na profesuru.

Spor kolem jmenování profesorů se táhne od května. Zeman tehdy původně odmítl jmenovat profesorem literáta Putnu kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Titul Putnovi nakonec předal tehdejší ministr školství Petr Fiala, s nímž se Zeman dohodl, že jmenování přejde na ministra natrvalo.

To má ustanovit takzvaná prezidentská novela, která ale byla předložena až v polovině listopadu. Ministerstvo kvůli tomu odložilo i tradiční podzimní jmenování profesorů. Úřad to ale zdůvodnil i tím, že se nesešel dostatek návrhů na profesuru tak, aby byla při jmenovacím ceremoniálu naplněna kapacita Karolina, kde se jmenování pořádá. Jmenován byl tak v listopadu jen jediný profesor, epidemiolog Petr Pazdiora, kterého navrhla Univerzita obrany spadající pod ministerstvo obrany.

 

Právě se děje

před 6 minutami
Další zprávy