Profesory budou jmenovat ministři, schválila vláda

ČTK ČTK
18. 12. 2013 16:50
Dosud měl tuto pravomoc prezident, Miloš Zeman ji převedl po sporu s Martinem Putnou.
Miloš Zeman při jmenování nových profesorů.
Miloš Zeman při jmenování nových profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda schválila návrh zákona, kterým se převádí prezidentská pravomoc jmenovat profesory na ministry školství, obrany a vnitra. Po jednání kabinetu v demisi to řekl jeho předseda Jiří Rusnok.

Prezident Miloš Zeman oznámil, že se chce pravomoci vzdát, po sporu o jmenování Martina Putny profesorem.

Prezident by tak do budoucna neměl profesory jmenovat. Ministr školství by povyšoval do nejvyšší akademické hodnosti pedagogy veřejných a soukromých vysokých škol. Ministr vnitra by jmenoval profesory policejních vysokých škol a ministr obrany vojenských škol. Materiál schválený vládou musí ještě projednat Parlament.

Zeman na začátku prosince vyzval ministra školství v demisi Dalibora Štyse, aby začal vyjednávat s parlamentními kluby podporu pro novelu o jmenování profesorů. Do doby, než novela, která má jmenovací pravomoc přenést z prezidenta na ministra školství, projde, nebude ministerstvo Hradu navrhovat kandidáty na profesuru.

Spor kolem jmenování profesorů se táhne od května. Zeman tehdy původně odmítl jmenovat profesorem literáta Putnu kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Titul Putnovi nakonec předal tehdejší ministr školství Petr Fiala, s nímž se Zeman dohodl, že jmenování přejde na ministra natrvalo.

To má ustanovit takzvaná prezidentská novela, která ale byla předložena až v polovině listopadu. Ministerstvo kvůli tomu odložilo i tradiční podzimní jmenování profesorů. Úřad to ale zdůvodnil i tím, že se nesešel dostatek návrhů na profesuru tak, aby byla při jmenovacím ceremoniálu naplněna kapacita Karolina, kde se jmenování pořádá. Jmenován byl tak v listopadu jen jediný profesor, epidemiolog Petr Pazdiora, kterého navrhla Univerzita obrany spadající pod ministerstvo obrany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy