Proč má prodavačka platit studium jiným, ptá se Dobeš

Domácí Domácí
1. 2. 2012 13:30
Ministr školství Josef Dobeš odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Školné není asociální. Naopak, asociální je spíš současný stav, myslí si ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Dnes nemáme studium zadarmo, platí ho každý ze svých daní. Co je na tom sociálního, když školné platí prodavačka v Kauflandu u pokladny, když ho platí mladý klempíř, který leze po střechách, když ho platí rodina, která má více dětí a ani jedno nestuduje?" odpověděl Dobeš na otázky čtenářů Aktuálně.cz v online rozhovoru.

Kromě svých návrhů na školné a reformy vysokých škol Dobeš sklízí kritiku také za to, že jeho ministerstvu hrozí odebrání miliardových eurodotací.

Na Dobešův odchod kvůli tomu tlačí nejen opozice, ale hovoří o něm i koaliční TOP 09. Sám ministr se už dříve domluvil s premiérem Petrem Nečasem, že z vlády odejde, pokud se mu čerpání peněz z fondů Evropské unie nepodaří obnovit.

Zatím se k tomu ale nechystá, není prý jisté, že by se peníze nestihly vyčerpat. "Měsíc co měsíc zvládám nastavené parametry z Evropské komise, které mi říkají, že peníze stihnu vyčerpat," uvedl Dobeš.

Je prý ale připravený přijmout odpovědnost. "Nemám židli přirostlou k zadku a nemíním si ji hájit," dodal ministr.

Přečtěte si níže všechny odpovědi ministra Dobeše na otázky čtenářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy