Proč má prodavačka platit studium jiným, ptá se Dobeš

Domácí Domácí
1. 2. 2012 13:30
Ministr školství Josef Dobeš odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Školné není asociální. Naopak, asociální je spíš současný stav, myslí si ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Dnes nemáme studium zadarmo, platí ho každý ze svých daní. Co je na tom sociálního, když školné platí prodavačka v Kauflandu u pokladny, když ho platí mladý klempíř, který leze po střechách, když ho platí rodina, která má více dětí a ani jedno nestuduje?" odpověděl Dobeš na otázky čtenářů Aktuálně.cz v online rozhovoru.

Kromě svých návrhů na školné a reformy vysokých škol Dobeš sklízí kritiku také za to, že jeho ministerstvu hrozí odebrání miliardových eurodotací.

Na Dobešův odchod kvůli tomu tlačí nejen opozice, ale hovoří o něm i koaliční TOP 09. Sám ministr se už dříve domluvil s premiérem Petrem Nečasem, že z vlády odejde, pokud se mu čerpání peněz z fondů Evropské unie nepodaří obnovit.

Zatím se k tomu ale nechystá, není prý jisté, že by se peníze nestihly vyčerpat. "Měsíc co měsíc zvládám nastavené parametry z Evropské komise, které mi říkají, že peníze stihnu vyčerpat," uvedl Dobeš.

Je prý ale připravený přijmout odpovědnost. "Nemám židli přirostlou k zadku a nemíním si ji hájit," dodal ministr.

Přečtěte si níže všechny odpovědi ministra Dobeše na otázky čtenářů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy