Proč má prodavačka platit studium jiným, ptá se Dobeš

Domácí Domácí
1. 2. 2012 13:30
Ministr školství Josef Dobeš odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Školné není asociální. Naopak, asociální je spíš současný stav, myslí si ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Dnes nemáme studium zadarmo, platí ho každý ze svých daní. Co je na tom sociálního, když školné platí prodavačka v Kauflandu u pokladny, když ho platí mladý klempíř, který leze po střechách, když ho platí rodina, která má více dětí a ani jedno nestuduje?" odpověděl Dobeš na otázky čtenářů Aktuálně.cz v online rozhovoru.

Kromě svých návrhů na školné a reformy vysokých škol Dobeš sklízí kritiku také za to, že jeho ministerstvu hrozí odebrání miliardových eurodotací.

Na Dobešův odchod kvůli tomu tlačí nejen opozice, ale hovoří o něm i koaliční TOP 09. Sám ministr se už dříve domluvil s premiérem Petrem Nečasem, že z vlády odejde, pokud se mu čerpání peněz z fondů Evropské unie nepodaří obnovit.

Zatím se k tomu ale nechystá, není prý jisté, že by se peníze nestihly vyčerpat. "Měsíc co měsíc zvládám nastavené parametry z Evropské komise, které mi říkají, že peníze stihnu vyčerpat," uvedl Dobeš.

Je prý ale připravený přijmout odpovědnost. "Nemám židli přirostlou k zadku a nemíním si ji hájit," dodal ministr.

Přečtěte si níže všechny odpovědi ministra Dobeše na otázky čtenářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy