reklama
 
 

Dobeš stopnul projekt SPORT za 650 milionů z fondů EU

31. 1. 2012 16:01
Projekt na podporu sportující mládeže kritizovala Evropská komise, nechtěla jej proplatit

Praha - Ministr školství Josef Dobeš zastavil sporný projekt SPORT, který měl za 650 milionů z Evropské unie přivést mládež k pohybu. Uznal, že nesplňoval požadovaná evropská kritéria.

Projekt kritizovali jak politici, tak hlavně Evropská komise, která se zdráhala poskytnout na něj peníze.

"SPORT nesplňoval kritéria, která jsou požadována pro evropské projekty. Rozhodl jsem proto o jeho zastavení a okamžitě jsem zrušil také pracovní tým, který projekt připravoval," vysvětlil Josef Dobeš.

V rámci třiapůlletého projektu chtěli úředníci udělat analýzu a zjistit, jak jsou na tom sportovní kluby s vybavením a odborností vedoucích.

Poté měla vzniknout nabídka vzdělávacích kurzů z oblasti zdravého životního stylu určená trenérům a veřejnosti. Součástí měla být také doporučení, jak do kolektivních sportů zapojit sociálně znevýhodněné občany.

Masivní propagaci sportu chtěl Dobeš zajistit prostřednictvím mediální kampaně, za peníze z EU se měly točit informační spoty i osvětové pořady o sportu.

Zástupce Evropské komise Aurelio Cecilio ovšem nedávno zaslal Dobešovi dopis, ve kterém projekt označil za "pochybný" a nemající smysluplný dopad.

Kritika kromě SPORT mířila i na projekt s názvem OKNO (Obecné kompetence našim občanům) za půl miliardy korun, který má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Ministerstvo už dřív uvedlo, že audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů.

Za vážnou situaci pokládá problémy ministerstva školství i premiér Petr Nečas, který chce v nejbližších dnech s ministrem o věci jednat. Když nedávno vyšly potíže najevo, dostal Dobeš čas do dubna, aby problémy s čerpáním odstranil.

autor: Domácí | 31. 1. 2012 16:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama