Dobeš stopnul projekt SPORT za 650 milionů z fondů EU

Domácí Domácí
31. 1. 2012 16:01
Projekt na podporu sportující mládeže kritizovala Evropská komise, nechtěla jej proplatit
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš zastavil sporný projekt SPORT, který měl za 650 milionů z Evropské unie přivést mládež k pohybu. Uznal, že nesplňoval požadovaná evropská kritéria.

Projekt kritizovali jak politici, tak hlavně Evropská komise, která se zdráhala poskytnout na něj peníze.

"SPORT nesplňoval kritéria, která jsou požadována pro evropské projekty. Rozhodl jsem proto o jeho zastavení a okamžitě jsem zrušil také pracovní tým, který projekt připravoval," vysvětlil Josef Dobeš.

V rámci třiapůlletého projektu chtěli úředníci udělat analýzu a zjistit, jak jsou na tom sportovní kluby s vybavením a odborností vedoucích.

Poté měla vzniknout nabídka vzdělávacích kurzů z oblasti zdravého životního stylu určená trenérům a veřejnosti. Součástí měla být také doporučení, jak do kolektivních sportů zapojit sociálně znevýhodněné občany.

Masivní propagaci sportu chtěl Dobeš zajistit prostřednictvím mediální kampaně, za peníze z EU se měly točit informační spoty i osvětové pořady o sportu.

Zástupce Evropské komise Aurelio Cecilio ovšem nedávno zaslal Dobešovi dopis, ve kterém projekt označil za "pochybný" a nemající smysluplný dopad.

Kritika kromě SPORT mířila i na projekt s názvem OKNO (Obecné kompetence našim občanům) za půl miliardy korun, který má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Ministerstvo už dřív uvedlo, že audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů.

Za vážnou situaci pokládá problémy ministerstva školství i premiér Petr Nečas, který chce v nejbližších dnech s ministrem o věci jednat. Když nedávno vyšly potíže najevo, dostal Dobeš čas do dubna, aby problémy s čerpáním odstranil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy